Wyniki wyszukiwania

2009-10-22
Marcin Muc

2009.10.22 Wizyta Konsula Generalnego Francji w naszym mieście

Chciałbym tu jeszcze przyjechać
Konsul Generalny Francji, będący jednocześnie Dyrektorem Instytutu Francuskiego w Krakowie, Pascal Vagogne odwiedził wczoraj Kędzierzyn-Koźle.

Swoją wizytę rozpoczął od spotkania z władzami miasta, które zaprosiły go do Kędzierzyna-Koźla. Podczas rozmowy z zastępcami prezydenta miasta Brygidą Kolendą-Łabuś i Piotrem Gabryszem, Pascal Vagogne wypytywał gospodarzy o historię oraz kwestie społeczno-gospodarcze dotyczące naszej aglomeracji. Interesował się też współpracą z francuskimi miastami partnerskimi Hericourt oraz Grand-Charmont.

Następnie konsul spotkał się na lekcji języka francuskiego z młodzieżą II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, gdzie opowiadał uczniom m.in. o niełatwej pracy dyplomaty.

Pascal Vagogne widzi w niedalekiej przyszłości możliwość nawiązania szerszej współpracy pomiędzy szkołami z Kędzierzyna-Koźla, a ich francuskimi odpowiednikami. Miał na myśli przede wszystkim szkoły techniczne i zawodowe.

Na koniec swej wizyty konsul Vagogne udał się do Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego (KKPP), gdzie spotkał się m.in. z Claudem Padet. To młody francuski przedsiębiorca, który zamieszkał ze swoją żoną w Kędzierzynie-Koźlu i otworzył swoją firmę w KKPP. Firma nieźle prosperuje, a państwo Padet na dobre związali się z naszym miastem. Półtora roku temu w kozielskim szpitalu urodziło im się dziecko.

W biurowcu KKPP Pascal Vagogne spotkał się zarówno z prezesem spółki, Markiem Gogołowiczem, jak i członkami Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej z Kędzierzyna-Koźla, którym od lat kieruje Marian Martiszko. Prezes Martiszko towarzyszył konsulowi od początku do końca jego wizyty w naszym mieście.

Natomiast prezes Gogołowicz przekazał konsulowi materiały promocyjne i foldery poświęcone KKPP. Pascal Vagogne, który interesował się możliwościami inwestowania w Kędzierzynie-Koźlu przyznał, iż nasze miasto to dobre miejsce także dla francuskich firm chcących robić interesy w Europie Wschodniej.

Ta atrakcyjność inwestycyjna Kędzierzyna-Koźla jeszcze bardziej wzrośnie w momencie, kiedy zakończy się uzbrajanie przez gminę 76-hektarowego Pola Południowego wchodzącego w skład KKPP. Wiele wskazuje na to, że Pole Południowe już niebawem stanie się także częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co powinno być prawdziwym magnesem dla biznesu.
- Bardzo mi się podoba Wasze miasto i gościnność jego mieszkańców. Jestem pod wielkim wrażeniem. Tego typu wizyty to oczywiście ta przyjemniejsza strona mojej pracy. Chętnie jeszcze powrócę do Kędzierzyna-Koźla, jeśli tylko mnie zaprosicie – powiedział Pascal Vagogne.


Tekst i foto: Andrzej Kopacki rzecznik prasowy prezydenta Kędzierzyna-Koźla