Jedną z form wpływania na atrakcyjność Kędzierzyna-Koźla jest szeroka oferta usług kulturalnych, która zadowoli każdego odbiorcę. To właśnie kultura zbliża ludzi o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach kulturalnych umożliwia nawiązywanie kontaktów międzyludzkich, ma za zadanie pokazanie wartości kulturalnych i zintegrowanie lokalnej społeczności.
Organizacją życia kulturalnego w Kędzierzynie-Koźlu kieruje i nadzoruje Wydział Promocji Miasta, Kultury i Sportu Urzędu Miasta. W mieście działają dwie instytucje kultury: Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna. Wpływają one na rozwój i kreowanie właściwego wizerunku kultury w Kędzierzynie-Koźlu.
Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu
Jest instytucją, której działalność zmierza głównie w kierunku edukacji artystycznej, przygotowania do aktywnego uczestnictwa w kulturze, stworzenia warunków i możliwości w kształceniu pasji, zainteresowań, hobby oraz dostarczania rozrywki. MOK organizuje imprezy o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.
Na zaproszenie MOK w Kędzierzynie-Koźlu gościły w naszym mieście największe gwiazdy muzyki poważnej, rozrywkowej, jazzowej, kabarety, teatry. Odbywały się między innymi koncerty Ala di Meoli, Anji Garbarek, Justyny Steczkowskiej, Kasi Kowalskiej, Ewy Farny, „Piwnicy pod Baranami”, Tomasza Stańki, Urszuli Dudziak, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, „Walk Away”, „Perfektu”, „Zakopower”, Patrycji Markowskiej, Ryszarda Rynkowskiego, „Wilków”, Anity Lipnickiej i Johna Portera, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Konstantego Kulki, Leszka Możdżera.
To tylko niektóre z wydarzeń artystycznych zorganizowanych w mieście. Ponadto w Polsce i za granicą Kędzierzyn-Koźle już od niemal dwudziestu lat znany jest z organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka”, objętego mecenatem Światowej Unii Filmu Niezależnego „UNICA”. Festiwal jest unikatową w skali naszego kraju imprezą poświęconą promocji szeroko pojętej publicystyki filmowej, zaś jego celem jest nie tylko pokazanie osiągnięć i trendów niezależnej twórczości filmowej, ale także doskonalenie nabytych już umiejętności poprzez zajęcia warsztatowe, spotkania, czy dyskusje.
Cyklicznie organizowany jest również Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej „Szantki”, Festiwal Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko”, odbywający się pod patronatem Rady Programowej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, KOZ ALL MUSIC – ogólnopolski festiwal dla zespołów, które dopiero próbują swoich sił na rynku muzycznym. Rokrocznie odbywają się również Dni Miasta Kędzierzyna-Koźla oraz Dni Twierdzy Kozielskiej.
MOK organizuje szereg festiwali, przeglądów, konkursów, wystaw i wernisaży, imprez kulturalno-rekreacyjnych i wieczorów artystycznych. Należą do nich: jam session, biesiady kozielskie, koncerty rockowe, hip-hopowe, muzyki alternatywnej, poezji śpiewanej. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla korzystają z warsztatów muzycznych, wokalnych, teatralnych i filmowych.
Placówka we współpracy z innymi podmiotami realizuje również projekty edukacyjne. Jednym z nich był „Ulicznik” - Nowy Horyzont Kultury, projekt realizowany dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury. Pasje i zainteresowania indywidualne można realizować w ponad trzydziestu kołach i sekcjach zainteresowań o profilu artystycznym i hobbystycznym: modelarskim, plastycznym, teatralnym, wokalnym, tanecznym, muzycznym, filmowym, baletowym, fotograficznym, filatelistycznym. Zajęcia odbywają się w domach kultury: „Koźle”, „Chemik” i „Lech”. Uczestnicy tych zajęć bardzo często zdobywają laury na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej, starają się również ubarwiać swoimi występami miejskie uroczystości. Szczególnie istotna jest także działalność międzysekcyjna, dzięki niej instruktorzy i ich podopieczni stworzyli wspólne widowisko muzyczne pt. „Grease”, przygotowane na podstawie kultowego już musicalu o tym samym tytule. W planach są kolejne przedsięwzięcia tego rodzaju.
W skład Miejskiego Ośrodka Kultury wchodzą dwa kina: kino „Chemik” z nowoczesnym systemem dźwiękowym Dolby Digital Surround EX i projektorem 3D. W kinie działa Dyskusyjny Klub Filmowy „Pegaz”, gdzie wyświetlane są filmy ambitne, często kontrowersyjne, których nie można zobaczyć w innych kinach. Często wyświetlane są produkcje polskie i zagraniczne równocześnie z ich krajowymi i światowymi premierami. Kino „Chemik” od lat znajduje się w gronie najlepszych jednosalowych kin w Polsce. MOK posiada również nowo powstałe kino „Twierdza”, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt z projektorem 3D. W obiekcie tym odbywają się stałe cykle kinowe, jak np.: „Studio Ambitnych” czy „TopDocFilm”.
Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu nieustannie wychodzi naprzeciw specyficznym potrzebom placówek oświatowych, grup społecznych i indywidualnych odbiorców, popularyzując tworzoną na bieżąco ofertę artystyczną i kulturalną. Dyrekcja i pracownicy słuchają mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i na podstawie ich oczekiwań oraz sugestii tworzą ofertę kulturalną.
Miejski Ośrodek Kultury,
al. Jana Pawła II 27,
47-220 Kędzierzyn-Koźle,
Polska,
tel. 77 480 25 40,
tel./fax 77 483 29 25,
strona www: www.mok.com.pl,
e-mail: mok@mok.com.pl
Miejska Biblioteka Publiczna
jest instytucją kultury z ponad 60-letnim dorobkiem w zakresie upowszechniania kultury i wiedzy oraz promocji czytelnictwa.
Na terenie miasta funkcjonuje 8 bibliotek w tym 7 filii i biblioteka centralna. Sieć bibliotek w mieście tworzą: Miejska Biblioteka Publiczna (Koźle), Filia nr 1 (os. Pogorzelec), Filia nr 4 (os. Blachownia), Filia nr 5 (os. Śródmieście), Filia nr 8 (os. Sławięcice), Filia nr 10 (os. Kłodnica), Filia nr 11 (os. Piastów), Filia nr 13 (os. Azoty).
Dzięki gromadzeniu różnego rodzaju zbiorów, książek, czasopism, filmów DVD, książek mówionych (na płytach CD i kasetach magnetofonowych), multimediów, dokumentów życia społecznego, biblioteka zapewnia mieszkańcom miasta i powiatu pełną obsługę biblioteczną. Dostęp do baz danych poprzez Internet oraz działający w bibliotece program PROLIB umożliwia rozszerzenie funkcji informacyjnej biblioteki.
Oferta skierowana do mieszkańców miasta obejmuje: wypożyczanie książek, kaset video, filmów DVD i płyt CD, korzystanie ze zbiorów czytelni, usługi internetowe, usługi reprograficzne, doradztwo bibliograficzne, organizacją imprez, udostępnianie i promocja materiałów dokumentujących dorobek kulturowy, gospodarczy i społeczny miasta.
W bibliotekach znajduje się blisko 200.000 jednostek inwentarzowych zbiorów. Korzysta z nich prawie 10.000 użytkowników wypożyczających ponad 360.000 jednostek różnych materiałów.
Oprócz działalności w zakresie udostępniania i informacji biblioteka organizuje spotkania autorskie, wystawy okolicznościowe, lekcje biblioteczne, warsztaty, zajęcia plastyczne, konkursy, odczyty, promocje książek związanych z regionem oraz wiele innych imprez rozwijających aktywność twórczą i obywatelską mieszkańców miasta.
Do stałych form należą: organizowany od 15 lat Ogólnopolski Konkurs Literacki "Krajobrazy Słowa", którego finał połączony jest z promocją pokonkursowej antologii i koncertem poezji śpiewanej, „Małe Krajobrazy Słowa”, które od 1996 roku są szansą na twórcze zaistnienie dla dzieci i młodzieży z Kędzierzyna-Koźla, Dni Literatury dla dzieci i młodzieży, Rodzinne Czytanki, Zielona Biblioteka, Festiwal Poetów i Turniej Jednego Wiersza.
Ponadto, biblioteka aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich akcjach takich jak: Tydzień Bibliotek, Cała Polska Czyta Dzieciom, 4 Pory Książki i Dyskusyjny Klub Książki proponując mieszkańcom miasta wiele interesujących spotkań autorskich m.in. z Janem Miodkiem, Andrzejem Stasiukiem, Olgą Tokarczuk, Jackiem Podsiadło, Marcinem Świetlickim, Martą Fox, Januszem Wiśniewskim.
Dzięki bogatej i różnorodnej ofercie Miejska Biblioteka Publiczna w opinii czytelników jest nie tylko wypożyczalnią książek, ale tez ważnym miejscem na mapie kulturalnej miasta.
Miejska Biblioteka Publiczna
Rynek 3
47-200 Kędzierzyn-Koźle
Polska
tel./fax 77 482 37 42
strona www: www.mbpkk.pl
e-mail: promocja@mbpkk.pl