To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl

Instytucje kultury

MOK
MBP
MOPS
MOSIR
Inne

Dom Kultury "Chemik"
Aleja Jana Pawła II 27, 47-220 Kędzierzyn-Koźle
tel./fax 077 483-29-25, 480-25-40
mok@mok.com.pl www.mok.com.pl

Dom Kultury "Lech"
ul. Wyzwolenia 7B, 47-225 Kędzierzyn-Koźle
tel. 77 483 66 70

Dom Kultury "Koźle"
ul. Skarbowa 10, 47-200 Kędzierzyn-Koźle
tel/fax: 77 482-34-69, 482-35-63
dkkozle@tlen.pl

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Rynek 3
47-200 Kędzierzyn-Koźle
tel: 77 482-37-80 / 77 482-32-25
promocja@mbpkk.pl, sekretariat@mbpkk.pl,
wypozyczalnia@mbpkk.pl
, pie@mbpkk.pl
www.mbpkk.pl

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
w Kędzierzynie-Koźlu

ul. M. Reja 2a
47-220 Kędzierzyn-Koźle
mops.kedzierzyn@pro.onet.pl www.mops-kkozle.pl
Dyrektor: 77 483-59-49 fax
Kadry: 77 483-77-23
Dział Pomocy Środowiskowej:
77 483-48-48
Księgowość: 77 483-48-48

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
w Kędzierzynie-Koźlu

Al. Jana Pawła II 29
47-220 Kędzierzyn-Koźle
mosirkk.pl

Miasto w pigułce

 • Wstęp
 • Historia
 • Kultura
 • Sport
 • Przyroda
 • Pomoc Społeczna
 • Inwestycje
 •  

  Witamy Państwa w Kędzierzynie-Koźlu, 64 – tysięcznym mieście w województwie opolskim, ważnym ośrodku administracyjnym, przemysłowym i kulturalnym regionu. Kędzierzyn-Koźle jest miastem o specyficznym położeniu geograficznym charakteryzującym się atrakcyjnością krajobrazu oraz lokalizacją przyjazną rozwojowi przemysłu. Atutem miasta jest jego położenie w centralnej części Europy, w stosunkowo niedalekiej odległości (300 - 400 km) od sześciu stolic europejskich: Warszawy, Berlina, Pragi, Wiednia, Bratysławy i Budapesztu. Lokalizacja ta, na granicy dwóch zróżnicowanych województw – dolnośląskiego i śląskiego oraz w pobliżu autostrady A4, czyni z miasta prężnie działający ośrodek gospodarczy. Oprócz dogodnych połączeń drogowych, duże możliwości rozwoju miasta stwarza położenie na trasie międzynarodowej magistrali kolejowej wschód-zachód, przewidzianej do włączenia do Europejskiego Systemu Transportu Kolejowego. Niewątpliwym atutem Kędzierzyna-Koźla jest również usytuowanie nad rzeką Odrą, która wraz z Portem w Koźlu pozwala na korzystanie z kilkusetkilometrowego szlaku wodnego prowadzącego do Portu Morskiego Handlowego Szczecin – Świnoujście, a połączenie z Europejskim Systemem Dróg Wodnych (Odra – Szprewa, Odra – Havela), umożliwia transport do krajów Europy Zachodniej.

  Przyszłościowo i rozwojowo

  Kędzierzyn-Koźle podejmuje liczne działania mające na celu pozyskanie środków pozabudżetowych, na realizację inwestycji przyczyniających się do rozwoju miasta oraz wpływających korzystnie na jakość życia jego mieszkańców. Sztandarową inwestycją współfinansowaną z budżetu Unii Europejskiej, w ramach Funduszu Spójności, jest projekt pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Kędzierzynie-Koźlu”. Jej budżet wynosi 44 472 857 €, z czego 70% pochodzi ze środków unijnych.

  Na terenie miasta istnieje Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, który stwarza warunki do podejmowania inicjatyw gospodarczych sprzyjających rozwojowi miasta. Utworzenie Parku, którego udziałowcami są duże zakłady przemysłowe z terenu miasta, takie jak Zakłady Azotowe „Kędzierzyn” S. A. czy Holding „Blachownia”, nadaje mu industrialny charakter. Bliskość zakładów przemysłowych i rozbudowana sieć szkół zawodowych oraz średnich o różnych specjalnościach czyni z miasta nie tylko regionalne centrum przemysłowe, ale także edukacyjne. Już teraz na teranie miasta działa filia wrocławskiej Akademii Ekonomicznej im. Oskara Lange, a w KKPP zajęcia prowadzą wykładowcy z Politechniki Opolskiej.

  Szlakiem historii i przyrody

  Jednak Kędzierzyn-Koźle, którego historia sięga XII wieku, to nie tylko przemysł i „wielka chemia”. Przepływające przez miasto Kanał Gliwicki, Kanał Kłodnicki oraz rzeka Odra zapewniają mu niezwykle malowniczy krajobraz. Miejscem wypoczynku oraz aktywności fizycznej w okresie letnim jest akwen wodny Dębowa. Płynąc kajakiem po Odrze można zachwycać się przyrodą nadrzeczną - porastającymi brzeg bogatymi drzewostanami, lub obserwować siedliska ptactwa żyjącego na terenie Gminy, n. p. kaczek, łysek, czapli siwej czy też kormoranów. Warte zobaczenia są także usytuowane na trasie spływu zabytki architektury budowlanej: zabytkowa Śluza, oddana do użytku w 1840 r., oraz szereg innych budowli, z których do najciekawszych należy tzw. ”Syfon Kłodnicki” stanowiący „dwupoziomowe” skrzyżowanie rzeki Kłodnicy z Kanałem Gliwickim. Atrakcją spływów są niewątpliwie napotykane po drodze wodospady, a także usytuowana nad brzegiem Odry stadnina koni której położenie umożliwia obserwowanie tych pięknych, dostojnych zwierząt. Na terenie gminy znajdują się także 2 parki zabytkowe, zlokalizowane na Plantach Kozielskich oraz na os. Sławięcice. W parkach tych, zobaczyć można bogatą i ciekawą roślinność, a wśród niej 37 pomników przyrody - drzew niezwykle starych i jednocześnie ważnych ze względu na szczególne walory estetyczne, historyczne i kulturowe oraz edukacyjne. Gmina posiada także inne walory turystyczne i krajoznawcze. Otoczona jest lasami poprzecinanymi ścieżkami rowerowymi, mieszkańcy każdego osiedla mają dostęp do terenów zielonych, a na terenie miasta znajduje się wiele interesujących zabytków architektonicznych. Jednym z nich są pozostałości Twierdzy Kozielskiej, która należała niegdyś do systemu obronnego ośmiu twierdz pruskich. Zachowało się także wiele elementów dawnych fortyfikacji oraz unikatowa pod względem sztuki inżynierskiej wieża obronna z przełomu XVIII i XIX w., zwana Basztą Montalemberta.

  Kulturalnie i sportowo

  Kędzierzyn-Koźle jest także znaczącym ośrodkiem kulturalnym i sportowym regionu opolskiego. Od wielu lat organizuje się tu wiele imprez o zasięgu nie tylko ogólnopolskim, ale także światowym. W Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych im. Tadeusza Radzia „Publicystyka”, licznie uczestniczą nasi najbliżsi sąsiedzi, ale także filmowcy z odległych zakątków świata. Liczne wydarzenia kulturalne o zasięgu krajowym, skupiają rzesze wykonawców, jak i odbiorców z terenu całej Polski. Przykładem mogą być takie imprezy cykliczne jak: Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej „Wrzosowisko”, czy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej „Szantki”. Od kilku lat Kędzierzyn-Koźle jest organizatorem zawodów Pucharu Europy w Triathlonie. Jest to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie sportowe, nie tylko w mieście, ale także w regionie. Zawodnicy z całego świata muszą przepłynąć 1500 metrów, przejechać rowerem 40 kilometrów i przebiec 10 kilometrów, by zdobyć kolejne punkty w klasyfikacji. Zabytkowa architektura Koźla, kręte, wąskie uliczki oraz zróżnicowana nawierzchnia wpływają na trudność, a przez to na atrakcyjność i konkurencyjność zawodów, które skupiają miłośników sportu z najdalszych zakątków Polski. Miasto organizuje również wiele innych imprez sportowych. Naszą dumę stanowi otwarta w maju 2005 roku nowoczesna hala widowiskowo-sportowa, na os. Azoty, wyposażona w boisko do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, piłkę nożną oraz w kręgielnię. Odbywają się na niej mecze pierwszoligowej drużyny siatkarskiej „Mostostal Azoty „Kędzierzyn”, a także liczne spotkania międzynarodowe. Z walorów obiektu kilkakrotnie korzystały również, podczas swych zgrupowań, zawodniczki reprezentacji Polski w siatkówce. Poza tym hala przystosowana jest także do organizowania koncertów i imprez artystycznych oraz targów i wystaw. Gościli tu m.in. wystawcy i producenci Ogólnopolskich Targów Budownictwa „Mój Dom”, a także finalistki wyborów Miss Polonia Ziemi Kozielskiej, jednego z etapów konkursu Miss Polonia. Krótko po otwarciu hali, zorganizowano w niej koncert światowej sławy gitarzysty, wirtuoza tego instrumentu Al. Di Meoli, który chwalił nie tylko licznie zgromadzoną publiczność, ale także akustykę obiektu. Nie zapominamy także o historycznej spuściźnie miasta i dziedzictwie kulturowym. Koźle, jako dawna twierdza, niejednokrotnie była areną walk mających niebagatelny wpływ na historię regionu. Obecność oddziałów Wielkiej Armii Napoleona podczas oblężenia twierdzy w 1807 roku dała przyczynek do zorganizowania w mieście inscenizacji walk o Twierdzę Koźle, w której licznie uczestniczą żołnierze z grup rekonstrukcyjnych. Wydarzenie to wzbudza ogromne zainteresowanie nie tylko mieszkańców miasta ale także sympatyków historii, a przede wszystkim jest doskonałą okazją do utrwalenia wydarzeń sprzed lat w świadomości mieszkańców miasta.

  Z wyróżnieniem i po partnersku

  Miasto jest członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. Związku Miast Polskich, Związku Gmin Śląska Opolskiego czy Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. Jest także laureatem wielu ogólnopolskich konkursów i rankingów. W ostatnich latach Kędzierzyn-Koźle zostało wyróżnione m.in.: 1 miejscem w rankingu „Europejska Gmina – Europejskie Miasto”; 3 miejscem w konkursie na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce, 1 miejscem w konkursie „Mister Architektury Województwa Opolskiego 2005”, w którym tytuł najpiękniejszego obiektu otrzymała hala widowiskowo-sportowa na osiedlu Azoty. Ten sam obiekt otrzymał wkrótce potem wyróżnienie oraz nagrodę Ministra Sportu w konkursie „Modernizacja Roku 2005”. W roku 2007 oraz w 2008 miasto nagrodzone zostało w konkursie „Partnerstwo bez granic”, którego kapituła nagradza inicjatywy przyczyniające się, poprzez międzynarodową współpracę, do promocji powiatów i gmin województwa opolskiego oraz aktywizacji lokalnych społeczności. Miasto otrzymało także, w roku 2007, certyfikat „Gminy atrakcyjnej dla inwestora”, a także uhonorowane zostało Dyplomem Rady Europy za działalność promującą wartości leżące u podstaw Wspólnej Europy.

  Ponieważ jednak istotny wpływ na postrzeganie każdego miasta w świecie mają nie tylko jego mieszkańcy, wyróżnienia czy nawet działania stricte promocyjne, Kędzierzyn-Koźle podejmuje także działania zmierzające do pozyskania parterów z kraju i z zagranicy. Wymiana kontaktów i doświadczeń daje korzystne efekty i służy umacnianiu wzajemnego zrozumienia dla tradycji, kultury czy obyczajów, a także sprzyja idei jednoczącej się Europy. W chwili obecnej miasto realizuje współpracę partnerską z Czechami, Litwą, Francją i Ukrainą.

 •  

  Od tego wszystko się zaczęło

  Pradawna legenda głosi, że przed wiekami w rozlewiskach Odry, nieopodal niewielkiego miasteczka, stał potężny zamek, zamieszkiwany przez trzech braci Kozłów. Chociaż chlubili się oni klejnotem rycerskim, żyli jednak z grabieży kupieckich karawan, które pobliskim szlakiem, łączącym daleką Italię z krajem Pomorzan, wiozły jantar, oliwę i wyroby rzemiosła. Kozłowie byli także bardzo dokuczliwi dla okolicznej ludności. Kiedy nie stało kupców i bursztynowy szlak znacznie opustoszał, napadali na okoliczne wsie i miasteczka, swe haniebne wyprawy organizując głównie nocami. Łuny palących się strzech widoczne były nawet w odległych miejscowościach.

  Nic więc dziwnego, że wieści o ich wyczynach szybko dotarły do pana tych ziem, księcia opolsko - raciborskiego - Mieszka I, zwanego Plątonogim. Podejmowane przez niego częste ekspedycje nie były jednak w stanie schwytać rycerzy - rabusiów, zawsze potrafiących na czas ukryć się w trudnym do zdobycia kasztelu. Także na wyznaczoną za ich głowy wysoką nagrodę pieniężną nie było chętnych - wszyscy bowiem bali się okrutników. Tak mijały lata.

  Tymczasem, w położonym nieopodal Koźlej warowni gródku żył młody, odważny i sprytny rzeźnik miejski, zwany Jakubem. Nie raz, z racji swej profesji, odwiedzał zamek braci Kozłów, poznał więc tajemnice różnych zakamarków i przejść. Zaoferował on swe usługi księciu. W pewną ciemną, jesienną noc przeprowadził Mieszkowych wojów podziemnym przejściem do lochów, stamtąd zaś do wnętrza zamku. Po krótkiej, acz zażartej walce, zaskoczeni rabusie zostali ujęci. Wkrótce wymierzono im karę, proporcjonalną do popełnionych zbrodni: wszyscy trzej zginęli w odmętach Odry, strąceni z najwyższej wieży własnego zamczyska. Na pamiątkę tego wydarzenia, dorocznie w dzień św. Jakuba, starszyzna cechu rzeźnickiego organizowała przemarsz ulicami miasta z figurą kozła, którą następnie zrzucano na bruk z wieży przy bramie Raciborskiej. Opustoszały zamek braci Kozłów stopniowo popadał w ruinę - natomiast okoliczne miasteczko się rozwijało. W jego herbie pojawiły się trzy kozie głowy, a zwyczaj pochodu z trzcinowym kozłem w dniu 1 czerwca przetrwał jako świadectwo dawnych wydarzeń.

  W taki, na poły baśniowy sposób, lokalne podanie opisuje genezę powstania miasta Koźla, na bazie którego już w naszych czasach powstała duża, nowoczesna aglomeracja przemysłowa o nazwie Kędzierzyn-Koźle.

  Historia Miasta

  Kędzierzyn-Koźle, w obecnym kształcie administracyjnym, powstało w 1975 roku, z połączenia miast Koźle, Kędzierzyn, Kłodnica, Sławięcice oraz obszaru gminy Sławięcice.

  Historia miasta związana jest ściśle z losami Koźla. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z 1108 roku, kiedy to rycerze Bolesława Krzywoustego bronili grodu kozielskiego przed atakami Morawian. Prawa miejskie otrzymało Koźle prawdopodobnie już w 1281 roku, a najpóźniej w 1293 roku. Równolegle z Koźlem rozwijał się drugi ośrodek osadniczy Kędzierzyna-Koźla. Były to Sławięcice. W latach 1246-1260 miejscowość ta posiadała prawa miejskie. W XIII wieku odnotowano także w dokumentach istnienie Kłodnicy i Kędzierzyna. Miejscowości te jednak aż do XIX wieku nie zapisały się niczym istotnym w dziejach najbliższej okolicy. W latach 1281-1355 obszar dzisiejszego miasta wszedł w skład udzielnego księstwa kozielsko-bytomskiego. Księstwo to od 1289 roku stało się lennem króla czeskiego, a w 1526 roku wraz z państwem czeskim dostało się pod władzę Habsburgów. W początkach 1741roku obszary te opanowały Prusacy. Od 1743 roku przystąpili oni do rozbudowy, założonej przez Austriaków, twierdzy kozielskiej. Ograniczyło to rozwój terytorialny miasta i spowodowało zastój gospodarczy. Bardzo dobrze rozwijały się natomiast Sławięcice, gdzie doszło pod koniec XVIII wieku do powstania licznych manufaktur. Korzystne położenie tych miejscowości poprawiło się jeszcze po zbudowaniu w latach 1792-1812 Kanału Kłodnickiego. Początek XIX wieku przyniósł Koźlu zniszczenia w wyniku oblężenia w czasie wojny francusko-pruskiej, co miało miejsce od 23 stycznia do 9 lipca 1807 roku. Mimo znacznych strat twierdza kozielska przetrwała oblężenie.

  Klęski poniesione przez Prusy w wojnach z Napoleonem przyśpieszyły okres reform w tym państwie. W ich rezultacie wszystkie miejscowości wchodzące w skład Kędzierzyna-Koźla uwolniły się od pańszczyzny. Jedną z pierwszych wsi, która przestała odrabiać pańszczyznę była Kłodnica. Nastąpiło to w 1814 roku. Efektem reform administracyjnych było powołanie w 1808 roku w Koźlu 24-osobowej rady miejskiej z burmistrzem na czele. W 1845 roku uruchomiono linię kolejową Opole-Gliwice. Od tej pory dużego znaczenia zaczął nabierać Kędzierzyn, w pobliżu którego zlokalizowano stację kolejową. Pod koniec XIX wieku, po likwidacji w 1873 roku twierdzy kozielskiej, nastąpił gospodarczy rozwój miasta. W latach 1891-1908 zbudowano port kozielski oraz kilka zakładów przemysłowych. Zahamowany został natomiast rozwój gospodarczy Sławięcic, które nie wytrzymały konkurencji przemysłu górnośląskiego.

  W latach II wojny światowej na obszarze obecnego miasta wzniesiono duże zakłady chemiczne produkujące na potrzeby wojny. W latach trzydziestych XX wieku miasto połączone zostało Kanałem Gliwickim z Górnym Śląskiem.

  Wyzwolenie dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla następowało od końca stycznia do drugiej połowy marca 1945 roku. Polskie władze administracyjne przejęły miasto w okresie od 23 marca do 24 kwietnia 1945 roku. Na gruzach niemieckich zakładów chemicznych powstały Zakłady Azotowe "Kędzierzyn", Zakłady Chemiczne "Blachownia". Zbudowano także kilka innych dużych zakładów przemysłowych. Szybko rozwijający się Kędzierzyn uzyskał w 1951 roku prawa miejskie. W 1970 roku uruchomiono odgałęzienie Kanału Gliwickiego-Kanał Kędzierzyński. W 1973 roku Prawa Miejskie uzyskały Kłodnica i Sławięcice.

  Zabytki - to warto zobaczyć

  Do najbardziej interesujących pamiątek przeszłości w Kędzierzynie – Koźlu należy zaliczyć:

  • pozostałości zamku w Koźlu (ul. Kraszewskiego). Zajmują one południowo - zachodnią część osiedla Stare Miasto w Koźlu; leżą na niewielkim, sztucznym wzniesieniu. Zamek wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, po zniszczeniach spowodowanych pożarami, został odbudowany w drugiej połowie wieku XVI. Ponownemu zniszczeniu zamek uległ podczas oblężenia francusko - bawarskiego w 1807 roku. Do naszych czasów zachował się mur oporowy wraz z fragmentami półkolistej bastei. Najciekawszą częścią zamku jest częściowo zrekonstruowana Baszta, będąca obecnie siedzibą Towarzystwa Ziemi Kozielskiej i muzeum. W stosunkowo dobrym stanie znajduje się też zespół budynków tzw. przedzamcza, pochodzący z lat 1563-1584 (podczas oblężenia w 1807 r. był to szpital garnizonowy).
  • fragmenty dawnych umocnień twierdzy kozielskiej (ul. Konopnickiej, Żeromskiego, Piramowicza, Skarbowa, Planty, Zamkowa; Garncarska - stara prochownia; Targowa - dawne koszary z lat 1776-1778, wielokrotnie przebudowywane w XIX i XX w.). Jej początki sięgają XVIII wieku, kiedy to Austriacy wybudowali wokół miasta pas umocnień składający się z obwałowań ziemnych, murów i rowów. Dalszej rozbudowy fortyfikacji dokonali Prusacy, którzy opanowali Koźle w lutym 1741 roku. Aż do swej likwidacji w 1873 roku twierdza była systematycznie unowocześniana. Do dziś zachowały się fragmenty fortyfikacji na lewym brzegu Odry, które obejmują centrum Koźla, a także umocnienia na brzegu prawym, rozproszone na dość rozległym obszarze, m.in. kozielskiej wyspie. Z fortyfikacji lewobrzeżnych warto zobaczyć pięć narożników obwodu wału głównego, fragmenty wewnętrznego obwodu walki oraz przedwał z kilkoma hangarami prochowymi. Prawie w całości do naszych czasów dotrwał przedstok z fosą, przekształcony już w XX wieku w planty miejskie. Częściowo zachowała się także Reduta Większycka oraz pozostałości dawnych kazamat. 
  • najcenniejszą pozostałością prawobrzeżnych fortyfikacji twierdzy kozielskiej jest mieszcząca się przy ul. Portowej, w obrębie tzw. Fortu Fryderyka Wilhelma, Wieża Montalemberta - “ostatni krzyk mody” sztuki inżynierskiej z przełomu XVIII i XIX w. Okrągła wieża (tzw. Rondel), u podstawy licząca 33,9 m szerokości i 24,5 m wysokości, mogła na każdym z dwóch pięter pomieścić 28 dział wraz z załogą, amunicją i niezbędnymi zapasami. Do chwili oblężenia twierdzy kozielskiej przez armię napoleońską w 1807 roku zdołano wznieść tylko główny korpus wieży - fortu, otoczony fosą i wałem ziemnym. Budowlę ostatecznie ukończono w roku 1829.
  • Zabytkowy Kanał Kłodnicki, łączący Koźle z Gliwicami (Kłodnica). Zbudowany w latach 1792 – 1812, jest jednym z najstarszych europejskich kanałów żeglugowych, wyposażonych w śluzy komorowe. Odcinek przebiegający przez Kędzierzyn-Koźle należy do najlepiej zachowanych. 
  • Zespół parkowo-pałacowy w Sławięcicach (ul. Sławięcicka, Sadowa) -. w dobrym stanie zachował się tu dziewiętnastowieczny park krajobrazowy (jeden z największych parków Opolszczyzny) oraz zbudowany ok. 1803 roku w stylu późnoklasycystycznym dom ogrodnika. Uniknął wojennych zniszczeń także barokowy pawilon ogrodowy tzw. “Belweder” z 1802r. oraz wejście główne do pałacu.
  • Kościół pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu (ul. Złotnicza) - wzmiankowany w 1295 roku, rozbudowany w XV w, częściowo przebudowany w XVII - XIX w. Gotycki, z wieżą gotycko - renesansową, trójnawowy, pseudohalowy. W bocznej kaplicy NMP znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, zwanej Kozielską - datowany na początek XV stulecia. 
  • Kościół poklasztorny pw. Wniebowzięcia NMP w Koźlu (ul. Czerwińskiego) - barokowy, zbudowany w latach 1751 - 1753. W 1810 roku zmieniony na magazyn. Obok świątyni znajduje się zespół budynków dawnego klasztoru franciszkanów z 1753r.
  • Kościół pw. św. Mikołaja w Kędzierzynie (ul. Judyma) - neogotycki, zbudowany w XIX w.,. Na uwagę zasługuje barokowy obraz św. Antoniego z końca XVIII w. 
  • Kościół pw. św. Katarzyny w Sławięcicach (ul. Staszica) - neogotycki, zbudowany w latach 1864-1869. Zabytkowe są również plebania (późnoklasycystyczna z 1852 r., odbudowana po 1945r.), budynek gospodarczy z połowy XIX w. i altana w ogrodzie (z 1800r.) 
  • Kościół ewangelicki (ul. Głowackiego) - neogotycki, z XIX w.
  • Zespół portowy w Koźlu – Porcie (ul. Żeglarska). Budowany etapami w latach 1891 - 1908, posiada trzy baseny przedzielone pirsami. Do dziś zachowały się w niemal niezmienionym stanie pierwotne nabrzeża oraz urządzenia przeładunkowe, tzw. wywrotnice wagonowe. Interesującym zabytkiem jest także budynek kapitanatu portu.
  • Śluza Koźle (ul. Łukasiewicza) - wybudowana w 1830r. z elementami drewnianej poprzedniczki z 1812r. Gruntownie odremontowana po powodzi 1997r. 
  • Budynek krematorium obozu hitlerowskiego w Sławięcicach (ul. Spacerowa).
  • Kaplica pańszczyźniana (ul. Wyspiańskiego) - zbudowana w 1814 r. na pamiątkę uwolnienia kłodnickich chłopów z pańszczyzny.
  • Syfon w Lenartowicach (ul. Nowowiejska) - tu rzeka Kłodnica przepływa pod Kanałem Gliwickim; jest tylko kilka takich miejsc w Europie, gdzie rzeka przepływa pod kanałem.
 •  

  Jedną z form wpływania na atrakcyjność Kędzierzyna-Koźla jest szeroka oferta usług kulturalnych, która zadowoli każdego odbiorcę. To właśnie kultura zbliża ludzi o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach kulturalnych umożliwia nawiązywanie kontaktów międzyludzkich, ma za zadanie pokazanie wartości kulturalnych i zintegrowanie lokalnej społeczności.

  Organizacją życia kulturalnego w Kędzierzynie-Koźlu kieruje i nadzoruje Wydział Promocji Miasta, Kultury i Sportu Urzędu Miasta. W mieście działają dwie instytucje kultury: Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna. Wpływają one na rozwój i kreowanie właściwego wizerunku kultury w Kędzierzynie-Koźlu.

  Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu

  Jest instytucją, której działalność zmierza głównie w kierunku edukacji artystycznej, przygotowania do aktywnego uczestnictwa w kulturze, stworzenia warunków i możliwości w kształceniu pasji, zainteresowań, hobby oraz dostarczania rozrywki. MOK organizuje imprezy o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

  Na zaproszenie MOK w Kędzierzynie-Koźlu gościły w naszym mieście największe gwiazdy muzyki poważnej, rozrywkowej, jazzowej, kabarety, teatry. Odbywały się między innymi koncerty Ala di Meoli, Anji Garbarek, Justyny Steczkowskiej, Kasi Kowalskiej, Ewy Farny, „Piwnicy pod Baranami”, Tomasza Stańki, Urszuli Dudziak, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, „Walk Away”, „Perfektu”, „Zakopower”, Patrycji Markowskiej, Ryszarda Rynkowskiego, „Wilków”, Anity Lipnickiej i Johna Portera, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Konstantego Kulki, Leszka Możdżera.

  To tylko niektóre z wydarzeń artystycznych zorganizowanych w mieście. Ponadto w Polsce i za granicą Kędzierzyn-Koźle już od niemal dwudziestu lat znany jest z organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka”, objętego mecenatem Światowej Unii Filmu Niezależnego „UNICA”. Festiwal jest unikatową w skali naszego kraju imprezą poświęconą promocji szeroko pojętej publicystyki filmowej, zaś jego celem jest nie tylko pokazanie osiągnięć i trendów niezależnej twórczości filmowej, ale także doskonalenie nabytych już umiejętności poprzez zajęcia warsztatowe, spotkania, czy dyskusje.

  Cyklicznie organizowany jest również Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej „Szantki”, Festiwal Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko”, odbywający się pod patronatem Rady Programowej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, KOZ ALL MUSIC – ogólnopolski festiwal dla zespołów, które dopiero próbują swoich sił na rynku muzycznym. Rokrocznie odbywają się również Dni Miasta Kędzierzyna-Koźla oraz Dni Twierdzy Kozielskiej.

  MOK organizuje szereg festiwali, przeglądów, konkursów, wystaw i wernisaży, imprez kulturalno-rekreacyjnych i wieczorów artystycznych. Należą do nich: jam session, biesiady kozielskie, koncerty rockowe, hip-hopowe, muzyki alternatywnej, poezji śpiewanej. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla korzystają z warsztatów muzycznych, wokalnych, teatralnych i filmowych.

  Placówka we współpracy z innymi podmiotami realizuje również projekty edukacyjne. Jednym z nich był „Ulicznik” - Nowy Horyzont Kultury, projekt realizowany dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury. Pasje i zainteresowania indywidualne można realizować w ponad trzydziestu kołach i sekcjach zainteresowań o profilu artystycznym i hobbystycznym: modelarskim, plastycznym, teatralnym, wokalnym, tanecznym, muzycznym, filmowym, baletowym, fotograficznym, filatelistycznym. Zajęcia odbywają się w domach kultury: „Koźle”, „Chemik” i „Lech”. Uczestnicy tych zajęć bardzo często zdobywają laury na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej, starają się również ubarwiać swoimi występami miejskie uroczystości. Szczególnie istotna jest także działalność międzysekcyjna, dzięki niej instruktorzy i ich podopieczni stworzyli wspólne widowisko muzyczne pt. „Grease”, przygotowane na podstawie kultowego już musicalu o tym samym tytule. W planach są kolejne przedsięwzięcia tego rodzaju.

  W skład Miejskiego Ośrodka Kultury wchodzą dwa kina: kino „Chemik” z nowoczesnym systemem dźwiękowym Dolby Digital Surround EX i projektorem 3D. W kinie działa Dyskusyjny Klub Filmowy „Pegaz”, gdzie wyświetlane są filmy ambitne, często kontrowersyjne, których nie można zobaczyć w innych kinach. Często wyświetlane są produkcje polskie i zagraniczne równocześnie z ich krajowymi i światowymi premierami. Kino „Chemik” od lat znajduje się w gronie najlepszych jednosalowych kin w Polsce. MOK posiada również nowo powstałe kino „Twierdza”, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt z projektorem 3D. W obiekcie tym odbywają się stałe cykle kinowe, jak np.: „Studio Ambitnych” czy „TopDocFilm”.

  Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu nieustannie wychodzi naprzeciw specyficznym potrzebom placówek oświatowych, grup społecznych i indywidualnych odbiorców, popularyzując tworzoną na bieżąco ofertę artystyczną i kulturalną. Dyrekcja i pracownicy słuchają mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i na podstawie ich oczekiwań oraz sugestii tworzą ofertę kulturalną.

  Miejski Ośrodek Kultury,
  al. Jana Pawła II 27,
  47-220 Kędzierzyn-Koźle,
  Polska,
  tel. 77 480 25 40,
  tel./fax 77 483 29 25,
  strona www: www.mok.com.pl,
  e-mail: mok@mok.com.pl

  Miejska Biblioteka Publiczna

  jest instytucją kultury z ponad 60-letnim dorobkiem w zakresie upowszechniania kultury i wiedzy oraz promocji czytelnictwa.

  Na terenie miasta funkcjonuje 8 bibliotek w tym 7 filii i biblioteka centralna. Sieć bibliotek w mieście tworzą: Miejska Biblioteka Publiczna (Koźle), Filia nr 1 (os. Pogorzelec), Filia nr 4 (os. Blachownia), Filia nr 5 (os. Śródmieście), Filia nr 8 (os. Sławięcice), Filia nr 10 (os. Kłodnica), Filia nr 11 (os. Piastów), Filia nr 13 (os. Azoty).

  Dzięki gromadzeniu różnego rodzaju zbiorów, książek, czasopism, filmów DVD, książek mówionych (na płytach CD i kasetach magnetofonowych), multimediów, dokumentów życia społecznego, biblioteka zapewnia mieszkańcom miasta i powiatu pełną obsługę biblioteczną. Dostęp do baz danych poprzez Internet oraz działający w bibliotece program PROLIB umożliwia rozszerzenie funkcji informacyjnej biblioteki.

  Oferta skierowana do mieszkańców miasta obejmuje: wypożyczanie książek, kaset video, filmów DVD i płyt CD, korzystanie ze zbiorów czytelni, usługi internetowe, usługi reprograficzne, doradztwo bibliograficzne, organizacją imprez, udostępnianie i promocja materiałów dokumentujących dorobek kulturowy, gospodarczy i społeczny miasta.

  W bibliotekach znajduje się blisko 200.000 jednostek inwentarzowych zbiorów. Korzysta z nich prawie 10.000 użytkowników wypożyczających ponad 360.000 jednostek różnych materiałów.

  Oprócz działalności w zakresie udostępniania i informacji biblioteka organizuje spotkania autorskie, wystawy okolicznościowe, lekcje biblioteczne, warsztaty, zajęcia plastyczne, konkursy, odczyty, promocje książek związanych z regionem oraz wiele innych imprez rozwijających aktywność twórczą i obywatelską mieszkańców miasta.

  Do stałych form należą: organizowany od 15 lat Ogólnopolski Konkurs Literacki "Krajobrazy Słowa", którego finał połączony jest z promocją pokonkursowej antologii i koncertem poezji śpiewanej, „Małe Krajobrazy Słowa”, które od 1996 roku są szansą na twórcze zaistnienie dla dzieci i młodzieży z Kędzierzyna-Koźla, Dni Literatury dla dzieci i młodzieży, Rodzinne Czytanki, Zielona Biblioteka, Festiwal Poetów i Turniej Jednego Wiersza.

  Ponadto, biblioteka aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich akcjach takich jak: Tydzień Bibliotek, Cała Polska Czyta Dzieciom, 4 Pory Książki i Dyskusyjny Klub Książki proponując mieszkańcom miasta wiele interesujących spotkań autorskich m.in. z Janem Miodkiem, Andrzejem Stasiukiem, Olgą Tokarczuk, Jackiem Podsiadło, Marcinem Świetlickim, Martą Fox, Januszem Wiśniewskim.

  Dzięki bogatej i różnorodnej ofercie Miejska Biblioteka Publiczna w opinii czytelników jest nie tylko wypożyczalnią książek, ale tez ważnym miejscem na mapie kulturalnej miasta.

  Miejska Biblioteka Publiczna
  Rynek 3
  47-200 Kędzierzyn-Koźle
  Polska
  tel./fax 77 482 37 42
  strona www: www.mbpkk.pl
  e-mail: promocja@mbpkk.pl

 •  

  Sport w mieście

  „Sport to zdrowie”. Jednak sport to także dobra kondycja fizyczna, możliwość odstresowania się, wyciszenia i relaksu, możliwość dobrej zabawy i doskonała forma spędzania wolnego czasu. O tym nie zapominamy w naszym mieście, które jest nierozerwalnie związane z działalnością sportową prowadzoną przede wszystkim przez Wydział Promocji Miasta, Kultury i Sportu Urzędu Miasta oraz powołany do tego celu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Proponujemy mieszkańcom oraz odwiedzającym nasze miasto szereg rozmaitych wydarzeń odbywających się niemal każdego dnia. Warto, przybywając do Kędzierzyna–Koźla, zapoznać się z kalendarzem imprez rekreacyjno - sportowych, bacznie obserwować informacje na plakatach i ulotkach rozmieszczonych w mieście, czy choćby zapytać mieszkańców miasta, gdzie warto zajrzeć, aby wziąć udział w ogólnodostępnych zajęciach, zawodach sportowo - rekreacyjnych, turniejach, festynach, organizowanych zarówno dla sportowców, jak i amatorów wielu dyscyplin ( np. siatkówka halowa i plażowa, halowa piłka nożna, badminton, tenis ziemny, koszykówka halowa i uliczna, bowling, szachy, dart, boule, narciarstwo).

  Kędzierzyn-Koźle zakochane przede wszystkim w siatkówce, słynie z dobrze zorganizowanych meczów ligowych i międzynarodowych. Zapraszamy do hali widowiskowo-sportowej AZOTY, która jest areną nie tylko towarzyskich spotkań siatkarzy Polski, Czech, Rosji, Kuby, Słowacji, Brazylii i Włoch, ale także klubowych drużyn kobiet z Polski, Rosji i Ukrainy. Na zgrupowaniach szkoleniowych gościmy cyklicznie siatkarki i siatkarzy reprezentacji Polski. Najczęściej jednak, można na boisku spotkać zawodników wielokrotnego Mistrza Polski, I ligowej drużyny siatkówki mężczyzn ZAK SA Kędzierzyn-Koźle, która tutaj właśnie trenuje i rozgrywa swoje mecze. Dopingujący drużynę Klub Kibica, jest jednym z najprężniej działających w całej Polsce. Hala tętni sportowym życiem codziennie od rana do wieczora, goszcząc amatorów badmintona, koszykówki, halowej piłki nożnej, zapasów, ćwiczeń siłowych. Po wysiłku zaś skorzystać można z usług nowoczesnego gabinetu odnowy biologicznej.

  Na początku stycznia każdego roku, w mieście rozgrywany jest cieszący się coraz większą popularnością, trzydniowy Międzynarodowy Turniej Siatkówki Dziewcząt i Chłopców - Kędzierzyńsko-Kozielski „KOZIOŁEK”. Jest to jeden z największych turniejów w Europie, dlatego warto zarezerwować sobie czas , aby zobaczyć w akcji najmłodszych adeptów siatkówki.

  Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem sportowym w mieście i w regionie, jest organizowany w Kędzierzynie-Koźlu od kilku lat, Puchar Europy w Triatlonie. Zawodnicy z całego świata muszą przepłynąć 1500 metrów, przejechać 40 kilometrów rowerem i przebiec 10 kilometrów. Zabytkowa architektura Koźla, kręte, wąskie uliczki, zróżnicowana nawierzchnia wpływa na trudność, a przez co atrakcyjność i konkurencyjność zawodów. Dodatkową atrakcją jest most i promenada na rzece Odrze, która umożliwia obserwację zawodników podczas pierwszej bardzo widowiskowej konkurencji. Na zakończenie zmagań sportowych organizatorzy przygotowują szereg atrakcji i imprez towarzyszących w postaci występów zespołów muzycznych i tanecznych oraz gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Dzięki bardzo dobrej współpracy organizatorów i współorganizatorów, partnerów zagranicznych oraz krajowych, przy niebywałym sukcesie frekwencyjnym udaje się stworzyć innowacyjną w województwie imprezę o zasięgu i znaczeniu międzynarodowym. Organizatorami imprezy są: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle – Miasto Gospodarz, Polski Związek Triathlonu Warszawa, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu. Szczegółowe informacje na temat Pucharu Europy w Triatlonie znaleźć można na stronie: www.triathlon.org.pl

  Kolejną imprezą sportową w naszym mieście jest trzydniowy festiwal siatkówki plażowej, który rozgrywany jest corocznie, w miesiącu lipcu. Na starcie, mającego już wieloletnie tradycje turnieju staje około 50 drużyn kobiecych z kraju i kilku państw europejskich. Gościny siatkarkom użycza kompleks rekreacyjno - sportowy „Azotor”, na którym usytuowane są 4 profesjonalne boiska do popularnej „plażówki”. Warto choć na chwilę zawitać w to miejsce , aby podziwiać zmagania pań przebijających z wdziękiem piłkę przez siatkę. 

  Oprócz cyklicznych wydarzeń sportowych, które stały się już instytucjami sportu w naszym mieście, wciąż pojawiają się nowe, sezonowe, modne w danym roku przedsięwzięcia. Kędzierzyn-Koźle zaprasza do kibicowania sportowcom uprawiającym niszowe dyscypliny. Co roku w akcji można zobaczyć zawodników startujących w turnieju o Puchar Polski w darcie, ogólnopolskich zawodach w ratownictwie wodnym, turystyczno - motorowych Mistrzostwach Polski, korespondencyjnych Mistrzostwa Polski Dzieci w pływaniu, mistrzostwach Polski Karpiarzy, międzynarodowych turniejach w badmintonie z cyklu SILESIA CUP, międzynarodowym turnieju w zapasach im. Wiktora Zarzeckiego oraz międzynarodowym turnieju szachowym. Coraz liczniejszych zwolenników gromadzi na trybunach hali sportowej „Śródmieście”, Międzynarodowy Turniej Karate – Budokai.

  Szczegółowy wykaz imprez sportowych w Kędzierzynie-Koźlu, można znaleźć na stronach internetowych: www.kedzierzynkozle.pl lub na mosirkk.pl

  Organizację zawodów sportowych w Kędzierzynie-Koźlu oraz czynne uprawianie sportu, zapewniają miejskie obiekty sportowe, spełniające europejskie standardy.

  Hala sportowa „Azoty” (os. Azoty, ul. Mostowa)
  Jest to nowoczesny obiekt sportowy, w którym odbywają się zawody i turnieje o randze międzynarodowej, koncerty i imprezy artystyczne, targi i wystawy. W hali, oprócz areny głównej znajdują się: sala treningowa, sala fitness, kręgielnia, gabinety odnowy biologicznej, siłownia, sale konferencyjne oraz restauracja.

  Kryta Pływalnia (os. Śródmieście, al. Jana Pawła II)
  Obiekt usytuowany w centrum miasta, jest bardzo popularny wśród mieszkańców i przysparza im wiele radości podczas czynnego wypoczynku. W obiekcie znajduje się sześciotorowy basen duży o wymiarach 25x12,5 m oraz mały basen. Dodatkową atrakcją dla korzystających jest zamknięta zjeżdżalnia wodna o długości 41 m z oddzielną wanną hamowną oraz sauna, solarium i kawiarenka.

  Hala sportowa „Śródmieście” (os. Śródmieście, al. Jana Pawła II)
  Obiekt usytuowany w samym centrum miasta przy zbiegu ulic Wojska Polskiego i Alei Jana Pawła II. Służy głównie do szkolenia młodzieży w siatkówce, piłce nożnej, badmintonie, zapasach i tenisie stołowym oraz rozgrywania zawodów sportowo-rekreacyjnych. Hala posiada również saunę, pomieszczenia odnowy biologicznej i rehabilitacji, siłownię, restaurację i salkę konferencyjną.

  Kompleks sportowo-rekreacyjny „AZOTOR” – odkryta pływalnia (os. Azoty, ul. Mostowa)
  Kompleks usytuowany na osiedlu Azoty w bardzo atrakcyjnym i zacisznym miejscu z dużą ilością miejsc parkingowych, w bezpośrednim sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej AZOTY. Można tu pływać, grać w siatkówkę plażową (na 4boiskach), opalać się oraz wypoczywać w gronie rodziny. Zimową porą kompleks oferuje wszystkim chętnym możliwość korzystania z lodowiska.

  Stadion sportowy „KUŹNICZKA” (os. Kuźniczka, ul. Astrów)
  Zmodernizowany w roku 2007 stadion, jest głównym obiektem tego typu w naszym mieście. Przeznaczony jest do organizacji wszelkiego rodzaju imprez sportowo-rekreacyjnych takich jak: mecze piłki nożnej, zawody lekkoatletyczne, plażowa piłka siatkowa, streetball. W przyległym do stadionu budynku znajdują się: sauna, studio fitness, siłownia oraz miejsca noclegowe dla małych grup.

  Na terenie miasta znajduje się jeszcze 5 mniejszych obiektów tego typu. Na stadionach „ Koźle”, „Kłodnica”, „Sławięcice”, „Cisowa” i „Blachownia” rozgrywane są mecze piłki nożnej oraz treningi klubów korzystających z tych obiektów. Organizowane są również festyny rekreacyjno-sportowe dla mieszkańców miasta.

  Korty tenisowe (os. AZOTY)
  Na boiskach do gry w tenisa zimnego odbywają się głównie zajęcia szkoleniowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji al. Jana Pawła II 29
  47-220 Kędzierzyn-Koźle
  Polska
  tel./fax: 77 472 54 80 – sekretariat
  tl./fax: 77 481 94 79 – dział organizacji imprez
  strona www: mosirkk.pl
  e-mail: sekretariat@mosirkk.pl
  imprezy@mosirkk.pl

 •  

  Zielone miasto

  Miasto Kędzierzyn-Koźle leży w południowej Polsce, w środkowej części Kotliny Raciborskiej. Zajmuje obszar ponad 12 tys. ha, z czego 45% zajmują lasy. Jest to istotne o tyle, że właśnie drzewa są nieodzownym elementem środowiska człowieka. Poza podstawowymi funkcjami, jak łagodzenie skutków oddziaływania klimatu, tłumienie hałasu, czy też poprawa walorów estetycznych terenu, są one bowiem najbardziej skoncentrowanym producentem czystego tlenu. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza teraz, w czasach intensywnej urbanizacji. 

  Kędzierzyn-Koźle posiada liczne walory turystyczne i krajoznawcze. Otoczone jest lasami poprzecinanymi ścieżkami rowerowymi, mieszkańcy każdego osiedla mają dostęp do terenów zielonych, a na terenie miasta znajduje się wiele interesujących zabytków przyrodniczych. Przepływające przez miasto Kanał Gliwicki, Kanał Kłodnicki, rzeka Odra, oraz inne cieki wodne, nadają mu malowniczy krajobraz i przyczyniają się do dużej różnorodności fauny i flory. Żeglowność Odry daje możliwość czynnego spędzaniu wolnego czasu, na przykład poprzez udział w spływach kajakowych. Płynąc kajakiem można zachwycać się przyrodą nadrzeczną - porastającymi brzeg bogatymi drzewostanami wierzby białej, topoli czarnej czy bzu czarnego, lub obserwować siedliska ptactwa żyjącego na terenie gminy, np. kaczek, łysek, czapli siwej czy też kormoranów. Atrakcją spływów są niewątpliwie napotykane po drodze wodospady, a także usytuowana nad brzegiem Odry stadnina koni, której położenie umożliwia obserwowanie tych pięknych, dostojnych zwierząt. Na terenie starorzecza Odry znajduje się kilka zbiorników wodnych. Pośrodku niektórych widoczne są malownicze, porośnięte trzciną wysepki, stanowiące miejsce rozrodu żab zielonych i licznych gatunków ptaków lęgowych, takich jak m. in.: łabędź niemy, perkoz dwuczuby, kokoszka, łyska, pliszka żółta, sierpówka, świergotek drzewny, i wielu innych. Także podczas wycieczki pieszej, czy rowerowej można zobaczyć ciekawe przyrodniczo tereny. 

  Na terenie miasta znajdują się cztery obiekty parkowe, w tym dwa wpisane do rejestru zabytków i objęte ochroną prawną. Zabytkowy charakter mają parki w Sławięcicach i w Koźlu (powszechnie nazywane Plantami Miejskimi). W parkach tych, rosną rzadkie i egzotyczne gatunki drzew i krzewów. Zobaczyć też można bogatą i ciekawą roślinność, a wśród niej pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej - niezwykle stare i jednocześnie ważne ze względu na szczególne walory estetyczne, historyczne i kulturowe oraz edukacyjne. Na terenie parku sławięcickiego częściowo zachował się fragment dawnego ogrodu barokowego, fragmenty alei lipowej, a także wzgórek widokowy – dawny pałac oranżeryjny i klasycystyczne mauzoleum na miejscu dawnej świątyni. Część współcześnie użytkowanych ścieżek i dróg przebiega po dawnych trasach. Założone w połowie XIX wieku Planty Miejskie w Koźlu składają się z ciągu spacerowego na całym obwodzie dawnej twierdzy oraz terenu o charakterze parku miejskiego, w ich południowo-wschodniej części, wzdłuż linii brzegowej Odry. W latach 60-tych i 70-tych XX wieku wybudowano tu muszlę koncertową oraz plac zabaw dla dzieci, istniejące do dziś. Przez północny teren Plant przepływa potok Lineta, który jest prawdopodobnie pozostałością po dawnym rowie odwadniającym. Planty Kozielskie, założone na obrzeżu zlikwidowanych fortyfikacji, stanowią układ zieleni wysokiej otaczającej pierścieniem stare miasto, a swym przebiegiem odtwarzającej linię umocnień dawnej twierdzy. Są one naturalnym filtrem, a także zabezpieczeniem dla specyficznych faunę i flory. Planty Kozielskie służą rekreacji ludności i poprawiają walory estetyczne całego miasta, ponadto wyróżniają się rosnącymi tam pięknymi okazami drzew liściastych, zwłaszcza dębów szypułkowych, jesionów i klonów.

  Pomniki przyrody

  Najbardziej okazałe i sędziwe drzewa rosnące w naszym mieście, będące wybitnymi przedstawicielami swoich gatunków i zasługujące na ochronę zostały uznane za pomniki przyrody. W Kędzierzynie-Koźlu znajduje się 37 takich okazów, z czego 19 zlokalizowanych jest w granicach gminy, w lasach należących do Nadleśnictwa Kędzierzyn, zaś 18 znajduje się na terenie obszaru zurbanizowanego miasta. Spośród tych ostatnich, wyróżnić możemy: 11 dębów szypułkowych, 2 tulipanowce amerykańskie, 2 jesiony pensylwańskie, 1 lipę drobnolistną oraz 2 pomniki przyrody nieożywionej – głazy narzutowe.

  Dąb szypułkowy (Quercus rober)
  Występuje w Europie i na Kaukazie, w lasach liściastych i mieszanych, od niżu po niższe położenia górskie. Drzewa są często krzaczaste i krzywe. Jest to drzewo zwykle bardzo okazałe, wysokości do 40 m z szeroką i wysoką koroną. Są to rośliny światłolubne, choć w młodości dobrze znoszą zacienienie. Posiadają głęboki system korzeniowy. Pień przeważnie już na małej wysokości rozdziela się na kilka bardzo okazałych konarów.

  Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)
  Występuje zwłaszcza we wschodniej części USA, choć często jest sadzony w Europie. Wymaga gleb zasobnych i świeżych oraz nasłonecznionych stanowisk. Drzewo wysokości do 30 m (w naturalnym środowisku), jego korona jest stożkowata, u góry zaokrąglona i rozłożysta. szyszkę. Tulipanowiec może żyć nawet 700 lat.

  Jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica)
  Najczęściej występuje w Ameryce Pólnocnej, na wschód od Gór Skalistych. Najlepiej rośnie na żyznych i wilgotnych glebach, ale jest bardzo wytrzymały na suszę oraz zanieczyszczenie powietrza pyłami i dymami. Drzewo wysokości do 20 m, o gęstej i szerokiej koronie. Jesion pensylwański owocuje bardzo obficie i wcześnie- już w młodości.

  Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
  występuje w Europie, zachodniej Syberii i na Bliskim Wschodzie, od nizin po wyższe partie gór (Alpy do 1400 m n.p.m.), w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach z ciepłym latem. Lipa jest odporna na mrozy, znosi silne ocienienie. Drzewo wysokości do 30 m, z dużą, gęstą, często nieregularną koroną i wzniesionymi gałęziami.

  Pomniki przyrody nieożywionej.
  Pomnikami przyrody nieożywionej mogą być jaskinie, głazy narzutowe, oraz interesujące formy powierzchni ziemi np. – źródła, wodospady, skałki, jaskinie, itp.

  Wartością przyrodniczą jest nie tyle pojedyncze drzewo – pomnik przyrody, co zbiór pomników przyrody na danym terenie. Właśnie dlatego, zwłaszcza ze względu na kulturowy walor tych roślin staramy się zapewnić im jak najdłuższy żywot, poprzez konserwację i poprawę warunków ich bytowania.

  Nasza dbałość o zachowanie walorów przyrodniczych w mieście jest dobrym przykładem realizacji zasady „myśleć globalnie i działać lokalnie”. Mamy nadzieję, że przedstawione w ulotce walory środowiska naturalnego Kędzierzyna-Koźla zachęcą Państwa do wyruszenia szlakiem jego przyrodniczych atrakcji, których obserwacja dostarcza wielu interesujących przeżyć i niewątpliwie zmienia nasze nastawienie do miejskiej przyrody.

 •  

  Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

  Pomoc społeczna na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle, realizowana jest przede wszystkim przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyczek".

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej tworzą następujące komórki organizacyjne:

  • Dział Pomocy Środowiskowej zatrudniający pracowników socjalnych,
  • Dział Świadczeń zajmujący się realizacją świadczeń pieniężnych,
  • Dział Usług Opiekuńczych świadczący pomoc usługową w miejscu zamieszkania przez opiekunki domowe
  • Dział Świadczeń Rodzinnych,
  • Dział Finansowo-Gospodarczy,
  • Domy Dziennego Pobytu
  • samodzielny pracownik ds. kadr, szkolenia, organizacji i zarządzania,
  • radca prawny,
  • samodzielny pracownik ds. BHP i przeciwpożarnictwa

  I. Świadczenia z ustawy z dnia 12.03.2004 roku o pomocy społecznej są realizowane przez pracowników socjalnych po zdiagnozowaniu problemów i przeprowadzeniu wywiadu w środowisku zamieszkania osoby i rodziny ubiegającej się o przyznanie pomocy.

  Rodzaje udzielanej pomocy:

  1. świadczenia pieniężne

  • zasiłek stały przyznawany z powodu niepełnosprawności lub wieku,
  • zasiłek okresowy przyznawany z tytułu bezrobocia, niepełnosprawności i długotrwałej choroby,
  • zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych m.in. na zakup żywności, odzieży, opału, pokrycia opłat mieszkaniowych.

  2. świadczenia niepieniężne

  • praca socjalna świadczona przez pracowników socjalnych na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym,
  • opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • opłacanie składki na ubezpieczenie emerytalne,
  • sprawienie pogrzebu osobom bezdomnym, samotnym nie posiadającym uprawnień do pochówku,
  • poradnictwo specjalistyczne świadczone przez pracowników socjalnych i specjalistów Punktu Pomocy Rodzinie w zakresie wychodzenia osób i rodzin z trudnej sytuacji życiowej,
  • zapewnienie posiłku dla dzieci i osób dorosłych,
  • zapewnienie schronienia osobom bezdomnym w noclegowniach realizujących indywidualny Program Wychodzenia z Bezdomności,
  • zapewnienie niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym,
  • zabezpieczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania,
  • kierowanie i ponoszenie częściowej odpłatności za pobyt mieszkańców gminy w domach pomocy społecznej,
  • kierowanie osób starszych i niepełnosprawnych do ośrodków wsparcia.

  3. W celu zapobieżenia wykluczeniu społecznemu osób w wieku senioralnym, rencistów, osób niepełnosprawnych i innych potrzebujących przy tut. Ośrodku funkcjonują ośrodki wsparcia.

  Ośrodkiem wsparcia – według zapisu w Ustawie z dnia 12.03.2004 roku o pomocy społecznej jest jednostka organizacyjna pomocy społecznej dziennego pobytu. Inaczej rzecz ujmując są to środowiskowe formy pomocy półstacjonarnej, półotwartej służące utrzymaniu osoby w jej naturalnym środowisku. Ośrodkami wsparcia są domy dziennego pobytu.

  Celem ośrodków wsparcia jest pomoc osobom i rodzinom, które ze względu na wiek, niepełnosprawność lub ubóstwo nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. W ramach struktur organizacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu funkcjonuje 12 ośrodków wsparcia.

  Domy dziennego pobytu

  • to ośrodki wsparcia, które są środowiskową formą pomocy półstacjonarnej służącą utrzymaniu osoby w jej naturalnym środowisku,
  • przeciwdziałają uczuciu osamotnienia, izolacji społecznej, życiu na marginesie wydarzeń i poza głównym nurtem życia społecznego,
  • pracownicy domów dziennego pobytu profesjonalnie pomagają oraz aktywizują osoby starsze i niepełnosprawne.

  Usługi świadczone w domach dziennego pobytu:

  • możliwość całodziennego, urozmaiconego spędzenia czasu wolnego,
  • możliwość korzystania z wyżywienia,
  • możliwość udziału w zajęciach kulturalno-oświatowych, turystycznych itp.

  1. DOM DZIENNEGO POBYTU NR 1 „ Pod Brzozą”
  ul. Powstańców 26
  47-220 Kędzierzyn-Koźle tel. 483-28-76
  czynny w godz: 8.00 - 16.00
  odpowiedzialna: Katarzyna Blicharska

  2. DOM DZIENNEGO POBYTU NR 2 „Magnolia”
  ul. Piramowicza 27
  47-200 Kędzierzyn-Koźle tel. 482-32-73
  czynny: w godz. 7.15 – 16.00;
  druga i czwarta środa miesiąca do godz. 17.30
  odpowiedzialna: Ryszarda Kozłowska

  3. DOM DZIENNEGO POBYTU NR 3 „Radość”
  ul. Grabskiego 6
  47-223 Kędzierzyn-Koźle tel. 481-38-64
  czynny w godz: 7.00 – 16.00;
  wtorek do godz. 18.00
  pierwszy i trzeci czwartek miesiąca do godz. 19.00
  odpowiedzialna: Justyna Mach

  4. DOM DZIENNEGO POBYTU NR 4 „ Wrzos”
  ul. K. Wielkiego 6
  47-232 Kędzierzyn-Koźle tel. 481-03-82
  czynny w godz. 8.00 – 16.00
  odpowiedzialna: Alicja Krajczyk

  5. DOM DZIENNEGO POBYTU NR 5 „Nasz Dom”
  ul. Kościuszki 43A
  47-224 Kędzierzyn-Koźle tel. 481-18-80
  czynny w godz. 8.00 – 16.00;
  środa i czwartek do godz. 17.00
  odpowiedzialna: Danuta Ceglarek

  II. Pomoc udzielana w ramach ustawy z dnia 28.11.2003 roku o świadczeniach rodzinnych.

  Od 1 maja 2004 roku z upoważnienia Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje również zadania w zakresie:

  1. świadczeń rodzinnych, tj. zasiłki rodzinne wraz z dodatkami, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe), zasiłki pielęgnacyjne i świadczenia pielęgnacyjne,
  2. zaliczki alimentacyjnej zgodnie z ob. owiązującymi przepisami ustawy z dnia 28.11.2003 roku oraz ustawy z dnia 22.04.2005 roku o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. z 2005 r. Nr 86, poz. 732 z późn. zm.).

  Główne zadania Działu Świadczeń Rodzinnych to przede wszystkim:

  • prowadzenie postępowań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń rodzinnych oraz zaliczki alimentacyjnej,
  • postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych
  • egzekucja świadczeń nienależnie pobranych
  • analizy finansowe i sprawozdawczość,

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyczek" powstał 1 listopada 1997 r. Wcześniej funkcjonowała jako Dział Opiekuńczo - Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kędzierzynie - Koźlu.

  W placówce swój dzienny dom znalazło ponad 65 osób. Część z nich przychodzi tu na cały dzień i korzysta zarówno z rehabilitacji leczniczej (ruchowej, hydroterapii) jak i z różnych form wspomagania pedagogiczno - psychologicznego, zajęć terapeutyczno - edukacyjnych, zajęć w Integracyjnym Klubie dla Młodzieży Niepełnosprawnej. Pracownicy Domu zajmują się nie tylko rehabilitacją, ale także integracja swoich podopiecznych i ich rodzin ze środowiskiem lokalnym. Pomagają i doradzają jak rozwiązywać problemy dnia codziennego. Fachową opiekę swoim podopiecznym zapewniają fizjoterapeuci, instruktorzy terapii zajęciowej, logopeda, pedagog, lekarze konsultanci, socjolog, psycholog konsultant, pielęgniarki, których wspiera liczna grupa wolontariuszy - uczennice szkół średnich z Kędzierzyna-Koźla.

 •  

  Kędzierzyn-Koźle, tradycja i doświadczenia przemysłowe

  Przemysłowa tradycja miasta, jego infrastruktura i dynamiczny rozwój sprawiają, iż dla wielu przedsiębiorców zarówno krajowych jak i tych reprezentujących kapitał zagraniczny jesteśmy atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej. Mamy do zaproponowania duży potencjał infrastruktury przemysłowej, który można wykorzystywać dla rozwoju różnych gałęzi nowoczesnego przemysłu. Ze względu na uprzemysłowienie miasta i regionu naszym atutem jest także dostępność dobrze wykwalifikowanej siły roboczej dla potencjalnych inwestorów. Bliskość zakładów przemysłowych i rozbudowana sieć szkół średnich zawodowych o różnych specjalnościach czyni z nas nie tylko wspomniane regionalne centrum przemysłowe, ale i edukacyjne. Już teraz w Kędzierzynie-Koźlu działa filia wrocławskiej Akademii Ekonomicznej im. Oskara Lange, swoją filię utworzyła także Politechnika Opolska, która kształci studentów na kierunku „Zarządzanie projektami w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

  Kędzierzyn-Koźle, bliskość dużych rynków zbytu

  Wielkość rynku zbytu, jaki można obsługiwać z terenu miasta to 35 gmin miejsko-wiejskich województwa opolskiego, które zamieszkuje 1.038.300 mieszkańców. Rynek zbytu zwiększa znacznie sąsiedztwo z województwami śląskim i dolnośląskim, które zasiedlone jest przez niespełna 7.600.000 mieszkańców w 162 gminach miejsko-wiejskich. Sumując, inwestor, który ulokuje inwestycję na terenie naszego miasta ma swobodny dostęp do 197 gmin miejsko-wiejskich i ponad 8.580.400 klientów. Atutem naszego sąsiedztwa ze wspomnianymi aglomeracjami jest fakt, że są to tereny mocno uprzemysłowione. Zważywszy na to, realna jest możliwość nawiązania ścisłej współpracy lub kooperacji między firmami z wymienionych aglomeracji, tym bardziej, że sektorowa specyfika produkcji jest bardzo podobna. Możliwości zbytu towarów i usług poszerza znacznie bliskość czeskiego rynku zbytu i nasza przynależność do Euroregionu Pradziad.

   

  Organizacja obsługi inwestorów

  Potencjalny inwestor zawsze mile widziany. Odwiedzający nas przedsiębiorca nie musi przejmować się, że zostanie w mieście sam, zdany wyłącznie na siebie jak często bywa w innych gminach. U nas znajduje fachową opiekę osób odpowiedzialnych za obsługę inwestorów. Wyspecjalizowani w obsłudze inwestora pracownicy urzędu, zajmują się przygotowywaniem odpowiedzi na zadane pytania, organizacją spotkań i załatwianiem związanych z tym formalności. Za wzorowe przygotowanie Gminy do profesjonalnej obsługi potencjalnych inwestorów, miasto otrzymało w roku 2007 tytuł Gminy Atrakcyjnej dla Inwestora.

  Kędzierzyn-Koźle, Miejska Baza Terenów Pod Inwestycje

  Oferowane przez Gminę tereny i nieruchomości pod potencjalne inwestycje, przeznaczone są według miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego m.in. do ulokowania na ich obszarze działalności przemysłowej, usługowo-wytwórczej oraz usług uciążliwych. Gmina dysponuje także terenami, na których realizowana może być działalność usługowa w zakresie sportu, rekreacji i turystyki. Miejska oferta inwestycyjna to tereny stanowiące własność Gminy Kędzierzyn-Koźle oraz będące w posiadaniu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego – Spółki z większościowym udziałem Gminy Kędzierzyn-Koźle, podmiotu tworzącego warunki do podejmowania inicjatyw gospodarczych przyczyniających się do powstawania nowych trwałych miejsc pracy. W bazie terenów pod inwestycje mamy także nieruchomości będące własnością Agencji Mienia Wojskowego czy innych firm z terenu miasta, które w ramach współpracy przekazały nam informacje o strefach przeznaczonych na sprzedaż, do wynajęcia, bądź dzierżawy. Sukcesywnie rozbudowywana baza terenów znajduje się na naszej witrynie internetowej www.kedzierzynkozle.pl, w zakładce Miejska Baza Terenów Pod Inwestycje. „Perełkami” włodarzy miasta dla inwestorów mogą być na pewno szczególnie dwie oferty – teren inwestycyjny „Port Koźle”, niegdyś największy port rzeczny na rzece Odrze w Europie, którego powierzchnia to 35,57 ha oraz tzw. „Pole Południowe” czyli 76 ha powierzchni dla dużych, profesjonalnych inwestorów.

  Kędzierzyn-Koźle, Lokalne firmy

  Nie bali się zainwestować u nas Niemcy, Brytyjczycy, Holendrzy i Grecy, tutaj zlokalizowane są jedne z największych polskich przedsiębiorstw z branży chemicznej i fotograficznej. Poniżej przedstawiamy wizytówki kilku firm, które zdecydowały się niegdyś na inwestycję na terenie naszego miasta. Dziś są to firmy prężnie funkcjonujące na rynku lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim a nawet światowym.

  • Air Products Gazy Sp. z o.o., jest wiarygodnym dostawcą gazu oraz powiązanych z nim technologii,
  • Brenntag Polska Sp. z o.o., Kędzierzyn-Koźle, największy na polskim rynku dystrybutor surowców chemicznych dla przemysłu. Oferuje szeroki wybór standardowych i specjalistycznych surowców chemicznych dla niemal wszystkich dziedzin produkcji przemysłowej oraz opakowań przemysłowych, kosmetycznych, farmaceutycznych i innych.
  • CeWe Color Sp. z o.o., firma należy do ogólnoeuropejskiego koncernu Ceowe Color AG&Co największego na naszym kontynencie samodzielnego koncernu fotograficznego.
  • CTL Chemkol Sp. z o.o., Spółka zajmuje się eksploatacją oraz gospodarczym użytkowaniem taboru kolejowego, na który składa się łącznie ok. 1000 wagonów.
  • DAMEN SHIPYARDS KOŹLE, przedsiębiorstwo buduje, remontuje, przebudowuje lub likwiduje statki wodne, firma wchodzi w skład DAMEN SHIPYARDS GROUP.
  • "FAMET" S.A., firma posiada ponad 55-letnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji i dostawach aparatury procesowej, maszyn i urządzeń przeznaczonych dla różnych branż przemysłowych w Polsce i za granicą.
  • "Fotojoker" Sp z o.o, Działa na polskim rynku fotograficznym. Salony Fotojokera wyróżniają się ciekawą ofertą towarową obejmującą najnowsze produkty fotografii cyfrowej oraz wszechstronnym zakresem usług fotograficznych.
  • Global Colors Polska SA jest wiodącym w Polsce producentem koncentratów barwiących i uszlachetniających do tworzyw sztucznych.
  • HSV Polska Sp. z o.o, firma powstała w 1999 roku w oparciu o doświadczenia i kapitał holenderskiej firmy HSV-Ede. Jest producentem kształtek styropianowych (EPS) wytwarzanych metodą wtrysku w formach znajdujących zastosowanie jako opakowania, pojemniki izotermiczne, elementy izolacyjne i konstrukcyjne w budownictwie.
  • Jokey Plastik Sp. z o.o., każdego dnia firma Jokey produkuje ponad 2,8 miliona artykułów z tworzyw sztucznych, od wiaderka, poprzez zbiornik do kąpieli, aż po obudowę do komputera.
  • "KOFAMA" Sp. z o.o., firma świadczy wysokiej jakości usługi w zakresie - spawania, gięcia, obróbki skrawaniem, numerycznego cięcia blach tlenem oraz plazmą, regeneracji wybranych elementów maszyn (wały itp.).
  • KOMET - URPOL Sp. z o.o., Znany od 1997 r. producent pełnowęglikowych narzędzi skrawających. Z oferty firmy korzystali tacy klienci jak: FIAT, BOSCH, VOLKSWAGEN i wielu innych.
  • PCC SYNTEZA S.A., spółka akcyjną należy do międzynarodowej grupy przemysłowej Petro Carbo Chem z siedzibą w Duisburgu w Niemczech. Jest wytwórcą produktów ciężkiej syntezy organicznej przeznaczonych do dalszego przetwórstwa w przemyśle chemicznym.
  • RUG METAL Sp. z o.o., firma specjalizująca się w precyzyjnych cięciach materiałów, współpracująca z niemiecka firmą Kappler&Pausch GmbH, której klientami są takie firmy jak: SIEMENS AG, DEIMLER BENZ Aerospace Airbus GmbH, Deutsche Waggonbau AG.
  • VFT Poland Sp. z o.o., firma zajmuje się obróbką metali, precyzyjnym cięciem materiałów.
  • Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., to jeden z największych producentów chemicznych Polsce. Oferta firmy skierowana jest do sektorów gospodarki takich jak: rolnictwo, budownictwo, przetwórstwo chemiczne, przemysł tworzywowy.

  Sukcesy? Mamy ich wiele

  W ostatnich latach Kędzierzyn-Koźle zostało wyróżnione m.in.: 1 miejscem w rankingu „Europejska Gmina – Europejskie Miasto”; 3 miejscem w konkursie na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce, 1 miejscem w konkursie „Mister Architektury Województwa Opolskiego 2005”, w którym tytuł najpiękniejszego obiektu otrzymała hala widowiskowo-sportowa na osiedlu Azoty. Ten sam obiekt otrzymał wkrótce potem wyróżnienie oraz nagrodę Ministra Sportu w konkursie „Modernizacja Roku 2005”. W roku 2007 oraz w 2008 miasto nagrodzone zostało w konkursie „Partnerstwo bez granic”, za inicjatywy przyczyniające się, poprzez międzynarodową współpracę, do promocji powiatów i gmin województwa opolskiego oraz aktywizacji lokalnych społeczności. Miasto otrzymało także, w roku 2007, certyfikat „Gminy atrakcyjnej dla inwestora”, oraz Dyplom Rady Europy (2007) i Flagę Rady Europy (2008), za działalność promującą wartości leżące u podstaw Wspólnej Europy.

  Pożądane inwestycje

  • dokończenie budowy obwodnicy,
  • budowa przyszkolnych sal gimnastycznych,
  • budowa boisk szkolnych,
  • * adaptacja pomieszczeń na mieszkania chronione,
   * budowa – adaptacja budynku na pomieszczenia tymczasowe,
   * rozbudowa Domu Kultury w Koźlu o salę kinową i galerię,
   * budowa Regionalnego Centrum Zagospodarowania i Unieszkodliwiania Odpadów,
   * utworzenie systemu monitoringu miasta,
   * renowacja z przebudową zabytkowego Podzamcza w Koźlu na centrum rekreacyjno-biznesowe,
   * przebudowa układu komunikacyjnego w obrębie oś. Śródmieście,
   * przygotowanie terenu pod przyszłe inwestycje produkcyjne,
   * budownictwo komunalne,
   * zagospodarowanie terenów inwestycyjnych, tzw. Pole Południowe i Port w Koźlu

  Ulgi i ułatwienia dla inwestorów

  By podnieść atrakcyjność inwestycyjną miasta władze przygotowały dla potencjalnych inwestorów uchwałę, która umożliwia zwolnienia od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje.