To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl
2010-06-01
Administrator systemu

Zapraszamy do Kędzierzyna-Koźla

Witamy Państwa w Kędzierzynie-Koźlu,

64-tysięcznym mieście w województwie opolskim, ważnym ośrodku administracyjnym, przemysłowym i kulturalnym regionu. Miasto położone jest w dolinie Odry i Kłodnicy (długość geograficzna: L=18°12'; szerokość geograficzna: B=50°20'; wysokość n.p.m.: 180 m.; obszar: 123 km2).

Historia miasta sięga wczesnego średniowiecza. Powstanie grodu w Koźlu datuje się na koniec XI wieku, ale prawdopodobnie istniał on już wcześniej. Pierwsze wzmianki o Koźlu jako grodzie spalonym przez Czechów pochodzą z kroniki Jana Długosza. Wynika z niej, że Morawianie zniszczyli Koźle w 1104 roku, ale książę Bolesław Krzywousty wraz ze swoim wojskiem odbił i odbudował ten strategiczny gród.

Aglomeracja w swoim obecnym kształcie powstała dopiero 15 października 1975 r. z połączenia czterech samodzielnych miast: Kędzierzyna, Koźla, Kłodnicy i Sławięcic.

Kędzierzyn-Koźle posiada do dziś wiele interesujących zabytków budowlanych i przyrodniczych. Jednym z nich są pozostałości Twierdzy Kozielskiej, która należała niegdyś do systemu obronnego ośmiu twierdz pruskich. Zachowało się także wiele elementów dawnych fortyfikacji oraz unikatowa pod względem sztuki inżynierskiej wieża obronna z przełomu XVIII i XIX, zwana Basztą Montalemberta.

Kanał Gliwicki, Kanał Kłodnicki oraz Odra nadają miastu malowniczy krajobraz. Żeglowność Odry daje możliwość czynnego spędzaniu wolnego czasu, na przykład poprzez udział w spływach kajakowych. W ich trakcie można zachwycać się bogatą florą i fauną obserwując m.in. siedliska ptactwa (kaczek, czapli siwej czy też kormoranów).
Warte zobaczenia są także usytuowane na trasie spływu zabytki architektury budowlanej (np. zabytkowa śluza, oddana do użytku w 1840 roku).

Miasto posiada też dwa parki zabytkowe, zlokalizowane na Plantach Kozielskich oraz na os. Sławięcice. W parkach tych, zobaczyć można bogatą i ciekawą roślinność, a wśród niej 37 pomników przyrody.

Dzięki korzystnemu położeniu Kędzierzyn-Koźle jest ważnym węzłem transportu drogowego oraz kolejowego. Transport towarów koleją może odbywać się w czterech głównych kierunkach: Katowice, Wrocław, Wałbrzych, Racibórz. Coraz większego znaczenia nabiera też transport drogowy. W pobliżu miasta, oprócz dróg krajowych i wojewódzkich przebiega autostrada A4. Bliskość autostrady A4 zapewnia szybki dojazd do najważniejszych ośrodków przemysłowych i miejskich w Polsce oraz granic państwa. Co istotne w tym roku ruszy budowa obwodnicy południowej miasta. Jest to zadanie kluczowe dla aglomeracji kędzierzyńsko-kozielskiej, nie tylko ze względów społecznych, ale również gospodarczych.

Komunikacja lotnicza również leży w zasięgu ręki z uwagi na bliskość portów lotniczych w Katowicach i Wrocławiu. Najważniejsze jest chyba jednak to, że Kędzierzyn-Koźle leży w samym centrum Europy. W odległości 300-400 km od niego leży sześć stolic państw europejskich (Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Bratysława i Budapeszt).
Z kolei Odra wraz z Kanałem Gliwickim, zapewniają połączenie wodne z Europą Zachodnią i Górnym Śląskiem. W tym roku gmina zamierza sprzedać teren portu rzecznego, który niegdyś był drugim, co do wielkości portem śródlądowym w Europie. Jego reaktywacja i stworzenie w nim nowoczesnego centrum logistycznego, to szansa na ożywienie koniunktury w całym regionie.

O sile i rozwoju miasta w dużym stopniu decydują działające tu zakłady przemysłowe. Od kilkudziesięciu lat życie gospodarcze Kędzierzyna-Koźla kreuje przemysł chemiczny, ze względu na istnienie dwóch dużych przedsiębiorstw: Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Zakładów Chemicznych Blachownia (obecnie Holding Blachownia). Największy pracodawca w regionie - czyli Zakłady Azotowe Kędzierzyn w ciągu 5 najbliższych lat zamierzają zainwestować ponad 800 mln. zł. Kluczowa będzie m.in. budowa nowej instalacji kwasu azotowego za ok. 250-300 mln. zł. Kolejne duże firmy, które w ostatnim czasie inwestowały lub zamierzają rozwijać swoją działalność w Kędzierzynie-Koźlu to m.in.: Brenntag Polska, Petrochemia Blachownia, Damen Shipyards Koźle, Komet-Urpol, Berger oraz Fluorochemika.

Sporo inwestuje też samo miasto, wydając rocznie na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych.Natomiast Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy (KKPP) przymierza się do uzbrojenia nowych terenów inwestycyjnych. Chodzi o tzw. pole południowe, czyli 76-hektarową działkę. Zadanie to będzie realizowane etapami, możliwe, że przy częściowym dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Plan zakłada uzbrojenie działki oraz przygotowanie odpowiedniej drogi dojazdowej do tego terenu. Pole południowe będzie przygotowane z myślą o dużych, profesjonalnych inwestorach. Jest duża szansa, że już niebawem zostanie ono włączone do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Istotne znaczenie z punktu widzenia mieszkańców może też mieć powstające na os. Pogorzelec duże centrum handlowo-usługowe.

Kędzierzyn-Koźle oferuje swoim mieszkańcom i turystom całą gamę imprez sportowych i kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Cyklicznie odbywają się tu: Międzynarodowy Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych „Publicystyka”, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej „Wrzosowisko” oraz Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej „Szantki”. Na ten rok zaplanowano też X Międzynarodowe Spotkania Zespołów Ludowych oraz imprezy towarzyszące 201 rocznicy oblężenia Twierdzy Koźle. Podobnie jak we wrześniu 2007 r. mieszkańcy będą mogli podziwiać inscenizację przedstawiającą zdobycie twierdzy przez 9. Korpus Wielkiej Armii Napoleona. Ponadto już trzeci rok z rzędu Kędzierzyn-Koźle gościć będzie uczestników Pucharu Europy w Triathlonie (ITU Premium European Cup Triathlon) z udziałem czołówki triathlonistów całego świata.

Dumę Kędzierzyna-Koźla stanowi otwarta w maju 2005 roku nowoczesna hala widowiskowo-sportowa, na os. Azoty, w której swoje mecze rozgrywa jeden z najlepszych w historii polskiej siatkówki zespołów ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (dawniej Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle). W hali regularnie organizowane są także wielkie koncerty i imprezy artystyczne oraz targi.

Kędzierzyn-Koźle może poszczycić się licznymi wyróżnieniami i nagrodami przyznawanymi w konkursach i rankingach na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Wśród nich warto wyróżnić takie jak: Certyfikat „Gminy atrakcyjnej dla inwestora” oraz Dyplom Rady Europy, przyznany za szerzenie idei europejskich.

Zapraszamy do Kędzierzyna-Koźla!