To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl
2010-06-01
Administrator systemu

Miasta partnerskie

Pisz

Miasto położone na skraju Puszczy Piskiej w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorem Roś i rzeką Pisą, wypływającą z tegoż jeziora.Pisz jest najważniejszym miastem regionu. Jego nazwa jest pochodzenia pruskiego i wywodzi się od wyrazu "pisa", co oznaczało "bagno". Mieszkańcy przyjęli tę nazwę od wypływającej z jeziora Roś rzeki o bagnistych brzegach. Natomiast wzniesiony nad Pisą zamek otrzymał nazwę Johannisburg. Pierwszy przywilej dotyczący osady, która powstała wokół zamku, nadano w 1367 roku. Prawa miejskie otrzymał Pisz w 1645 roku i formalnie przyjął nazwę zamku. Miejscowi Mazurzy nazywali miasto Jańsborkiem i nazwa w tej formie przetrwała aż do 1946 r.

Więcej informacji: www.pisz.pl

List intencyjny podpisano 3 czerwca 2011 roku

Racibórz

Racibórz (czes. Ratiboř, niem. Ratibor) – miasto i gmina położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie raciborskim. W latach 1950-1975 miasto administracyjnie należało do województwa opolskiego, natomiast w latach 1975-1998 do województwa katowickiego.

Więcej informacji: www.raciborz.pl

List intencyjny podpisano 22 lipca 2005 roku

Jonava - Litwa

Jonava - miasto (34 782 mieszk.) na Litwie, w pobliżu Kowna, siedziba powiatu w obwodzie kowieńskim.

więcej informacji: www.jonava.net

Umowę podpisano 25 września 2004 roku
Umowę podpisano 15 października 2010 roku

Prerov - Czechy

Přerov (pol. Przerów niem. Prerau) - miasto w Czechach, w kraju ołomunieckim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 5 850 ha, a liczba jego mieszkańców 47 311 osób. Dzielnice miasta : Předmostí, Lověšice, Kozlovice, Dluhonice, Újezdec, Čekyně, Henčlov, Lýsky, Popovice, Vinary, Žeravice i Penčice. Miasto jest jednym z ważniejszych węzłów kolejowych w Republice Czeskiej.

więcej informacji: www.mu-prerov.cz

Umowę podpisano 21 września 2007 roku

Öhringen – Niemcy

Öhringen to miasto w Niemczech, położone w powiecie Hohenlohe w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia – kraju zamków i zameczków. Miasto jest siedzibą wspólnoty administracyjnej Öhringen. Leży nad rzeką Ohrn, ok. 15 km na południowy zachód od Künzelsau, przy autostradzie A6 i linii kolejowej Heilbronn–Crailsheim.

Öhringen liczy ok. 23 000 mieszkańców. Jest miastem o ciekawej historii, bogatym w liczne zabytki i pamiątki przeszłości. Najstarsze dzieje miasta należy wiązać z Cesarstwem Rzymskim w związku ze wznoszeniem umocnień granicznych imperium rzymskiego znanych jako Limes Górnogermańsko-Retycki. W rejonie dzisiejszego Öhringen stacjonowały wojska Marka Aureliusza – tzw. "vicus aurelianus". W 2003 roku miasto świętowało jubileusz 750-lecia istnienia. Trzy lata później było ważnym zapleczem dla organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej. Zaletą miasta jest bliskość autostrady A6 oraz doskonale zorganizowany węzeł kolejowy.

więcej informacji: www.oehringen.de

Umowę podpisano 08 czerwca 2013 r.