To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl

Wyniki wyszukiwania

2010-06-25
Marcin Muc

2010.06.25 Harcerze z Kędzierzyna-Koźla pod Grunwaldem

Tak jak sześć wieków temu
W lipcu bieżącego roku świętować będziemy 600 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji harcerki i harcerze z 16 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej im. Jana Jaworowskiego ps. „Maryśka” w Kędzierzynie-Koźlu udadzą się w to historyczne miejsce.

Przez pięć kolejnych dni wędrować będą szlakami przemarszu króla Władysława Jagiełły w kierunku na Grunwald, by w następnych dniach wziąć udział w jubileuszowym Zlocie Grunwaldzkim, na którym spotka się w tym roku blisko 3000 harcerzy i skautów z całego świata.

Harcerze podczas Zlotu sprawdzą swoją wiedzę historyczną, nauczą się tańców średniowiecznych, wezmą udział w grach, zabawach i innych punktach aktywności średniowiecznej. Będą wędrować, śpiewać, spotykać się przy ognisku, a co najważniejsze poznawać nowych przyjaciół. Podczas Zlotu drużyna odbierze też z rąk Naczelnika ZHP zdobyty po raz trzeci tytuł Drużyny Grunwaldzkiej.

Kulminacją obchodów 600-lecia będą międzynarodowe uroczystości na polu bitwy pod Grunwaldem (w pobliżu Olsztyna) z udziałem prezydentów kilku państw oraz ogromna rekonstrukcja bitwy, w której weźmie udział ponad 2000 walczących w zbrojach i strojach z epoki oraz blisko 200 000 widzów.

Zwiastun inscenizacji bitwy, jaka będzie miała miejsce 17 lipca 2010 na Polach Grunwaldu można obejrzeć tutaj www.youtube.com/watch?v=m11MMBVav50

To duże międzynarodowe przedsięwzięcie, które w swoich miastach promują wszyscy harcerze biorący udział w Zlocie. Kędzierzyńsko-kozielscy harcerze otrzymali z Urzędu Miasta koszulki promocyjne dla uczestników tego wielkiego wydarzenia..

Przypomnijmy, 15 lipca 1410 roku na polach pod Grunwaldem miała miejsce największa bitwa średniowiecznej Europy. W starciu z Zakonem Krzyżackim spotkali się znakomici rycerze z Polski, Litwy oraz Rusi, wspierani przez sojuszników tatarskich, mieszkańców Mołdawii i Czechów. Połączenie sił kilku narodów oraz wspólna walka przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu, przyniosły zwycięstwo wojskom króla polskiego Władysława Jagiełły oraz księcia litewskiego Witolda.