2010-07-26
Andrzej Kopacki

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla już przejezdna

Przed kilkoma minutami w ramach rozruchu technicznego udostępniono kierowcom obwodnicę południową Kędzierzyna-Koźla na 3,5-kilometrowym odcinku A (od ronda Milenijnego do ronda na ul. Głubczyckiej).

Odcinek B (liczący 1,5 km) od ronda na Głubczyckiej do drogi krajowej nr 45 Opole-Racibórz zostanie oddany do użytku w połowie sierpnia. Oficjalną uroczystość otwarcia obwodnicy południowej, której budowa pochłonęła ok. 120 milionów złotych, zaplanowano na 16 sierpnia.

W skład tego 5-kilometrowego odcinka, wchodzi m.in. most przez Odrę o długości prawie 400 metrów. Został on zbudowany metodą nawisową, a jego przęsło ma długość aż 140 metrów. To największa tego typu konstrukcja w naszym kraju.

Według wstępnych założeń już 2 sierpnia rozpocznie się z kolei remont kozielskiego mostu Długosza na Odrze, który zostanie wyłączony z ruchu. Inwestycja pochłonie kilka milionów złotych, a pieniądze na to zadanie pochodzą z budżetu państwa i muszą być wydane jeszcze w tym roku. Kapitalny remont obiektu potrwa około 6 miesięcy.

Kierowcy muszą się powoli przyzwyczaić do tego, że przeze kilka miesięcy jedyną przeprawą łączącą obie części naszego miasta będzie nowy most na obwodnicy południowej. Z mostu Długosza będzie można skorzystać dopiero pod koniec roku.

Wykonawcą obu zadań jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Galeria zdjęć