2012-09-28 14:47:23
Małgorzata Jasiulek

XXV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych "Wrzosowisko"

Już w ten weekend zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Festiwal organizowany jest od 1988 r. i ma charakter konkursowy, w którym weryfikacji jurorów poddają się młodzi wykonawcy z całej Polski. Jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych, który wpisał się na stałe w mapę polskich Festiwali. „Wrzosowisko” broni ginącego już gatunku piosenki turystycznej i właśnie dlatego pełni tak ważną rolę na szlaku turystycznym, ściągając do Kędzierzyna – Koźla wykonawców i widzów z całej Polski.

Wielu laureatów „Wrzosowiska” obecnie jest rozpoznawalnymi wokalistami Polski np. Tomasz Lewandowski czy Piotr Rogucki. Na wrzosowiskowej scenie występowały niemal wszystkie gwiazdy tego gatunku muzycznego: Stare Dobre Małżeństwo, Antonina Krzysztoń, Jaromir Nohavica, Katarzyna Groniec, Piwnica pod Baranami, Łada Gorpienko, Anna Maria Jopek, Wolna Grupa Bukowina, Bohema i wielu innych. Ranga Festiwalu wzrosła gdy zaczęto na nim nominować do Studenckiego Festiwalu Piosenki Polskiej w Krakowie. Wielka popularność tej imprezy odgrywa ważną rolę promocyjną województwa opolskiego.

PROGRAM FESTIWALU

28.09. - piątek, D.K. "Koźle"

18.00 - koncert zespołu "Cztery Pory Roku"

Projekt ten jest kombinacją głosów czterech różnych artystów: Agnieszki Rumież, Radosława Michalika, Rafała Nosala oraz Marka Andrzejewskiego. Ich twórczość zdaje się być tytułowymi porami roku - głosy, barwa, ton wspaniale komponują się w jedną całość, z drugiej zaś strony całkowicie się od siebie różnią. Wszyscy razem i jednocześnie każdy z osobna wprowadzi nas w świat piosenki literackiej, z właściwym sobie podejściem i odzwierciedleniem podejmowanego tematu. Różnorakie i bogate aranżacje muzyczne są zasługą zespołu, który na co dzień koncertuje jako Grupa Bohema.

20.00 - koncert zespołu "YesKiezSirumem"

YesKiezSirumem w języku armeńskim oznacza "kocham Cię" - taka jest ich Muzyka. Jest wyrazem tego jak postrzegają świat i to wszystko co ich otacza na co dzień...

Muzyczną inspiracją jest folk z różnych stron świata, a poezja po którą sięgają zbliża ich do piosenki poetyckiej. Balansują gdzieś pomiędzy jednym a drugim...

29.09. - sobota, D.K. "Chemik"

9.00 - próby mikrofonowe

13.00 - konkurs piosenki artystycznej

Skład jury: Jan Kondrak, Marek Andrzejewski, Michał Szulim, Radosław Truś, Darek Czarny

29.09 - sobota, D.K. "Chemik"

18.00 - koncert Janka Kondraka

Kompozytor, autor tekstów, jeden z liderów Lubelskiej Federacji Bardów, której twórczość oparta jest na wzorcach czerpanych z szeroko pojętej muzyki etnicznej, rocka i popu. Jest zwycięzcą wielu krajowych festiwali piosenki, między innymi w Ostrołęce, Rzeszowie, Krakowie, Opolu i Świnoujściu. Cztery płyty: "Tym, co pod wiatr", "Romanse, ballady, " "Kto, co" oraz "Wyzwanie" pozwalają nam na zapoznanie się z jego niesamowitymi tekstami, pełnymi metafor i śmiałości leksykalnej. Muzyka z płyt nie zastąpi jednak tej na żywo, podczas której Jan Kondrak uraczy nas swoją wyjątkową skalą silnego głosu (często porównywanego do głosu Czesława Niemena), wymykającą się wszelkim klasyfikacjom.

19.00 - koncert laureatów

20.00 - projekt Grechuta zespołu Plateau, śpiewają Martyna Jakubowicz i Maciej Balcar

Uważani za jeden z najlepiej wypadających na żywo zespołów w Polsce. Plateau istnieje od 2000 r. Od tej pory zagrali już około 450 koncertów zarówno w Polsce, jak i w Europie Zachodniej. Skutkiem ich bardzo dobrych występów było zaproszenie przez zespół HEY na wspólną trasę koncertową, a w późniejszym czasie znalezienie się w gronie finalistów festiwalu TOP TRENDY 2008, w Sopocie. Na co dzień zespół gra gitarową muzykę alternatywną- wyróżnia ich jednak niezwykła melodyjność i oryginalne, często ironiczne i prowokacyjne teksty. Ich ostatni album "Projekt Grechuta" został nominowany do prestiżowej nagrody "Róże Gali 2011". Znalazło się na nim 10 utworów Marka Grechuty, w awangardowych i odważnych brzmieniach. Patronat honorowy nad "Projektem Grechuta" objęła pani Danuta Grechuta - wdowa po artyście.

Od marca zeszłego roku zespół zagrał już ponad 70 koncertów z tym materiałem, występując m.in. w warszawskiej Sali Kongresowej, Filharmonii Bałtyckiej i Krakowskiej, oraz na Przystanku Woodstock. Podczas tegorocznego "Wrzosowiska" z zespołem zaśpiewa Martyna Jakubowicz oraz Maciej Balcar.