Oblężenie Twierdzy Koźle - strona główna
Witamy na stronie poświeconej wydarzeniom z okresu obecności Wielkiej Armii Napoleona na terenach dawnej śląskiej prowincji pruskiej, w tym oblężenia Twierdzy Kozielskiej oraz historii dawnego kozielskiego grodu. Twierdza Kozielska należała do systemu obronnego ośmiu twierdz pruskich. W naszym mieście zachowało się wiele elementów dawnych fortyfikacji oraz unikatowa pod względem sztuki inżynierskiej wieża obronna z przełomu XVIII i XIX
Aktualności

I znów Koźle odparło atak

Niespodzianki nie było - dzielny komendant David von Neumann po raz dziesiąty obronił twierdzę Koźle przed Wielką Armią Napoleona. W inscenizacji w rzęsistym deszczu wzięło udział blisko 200 rekonstruktorów z różnych zakątków Polski oraz Czech, zaś zgromadzeni na polu bitewnym, pomimo niepogody, wierni fani i miłośnicy rekonstrukcji z zaciekawieniem oglądali inscenizację.

X Dni Twierdzy Koźle - zapowiedź

W dniach 16-17 września zapraszamy do Kędzierzyna-Koźla na X Dni Twierdzy Koźle. Podczas jubileuszowej edycji widzom przedstawiony zostanie taniec dworski z okresu epoki napoleońskiej.

IX Dni Twierdzy Koźle - podsumowanie

W dniach 18-19 września po raz dziewiąty stoczono batalię o kozielską twierdzę. Kolejny raz wydarzenie to odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem Utracone dziedzictwo.

Oblężenie coraz bliżej

Wojska Napoleona od kilku lat nie umieją zdobyć twierdzy w Koźlu. Postanowiły zatem zmienić taktykę i zaskoczyć obrońców 18 września ostrzałem znad Odry. Czy pruscy obrońcy Festung Cosel i tym razem staną na wysokości zadania?

VIII Dni Twierdzy Koźle - podsumowanie

VIII Dni Twierdzy Koźle przeszły do historii, obfitując w ciekawe artystycznie wydarzenia.

Zapraszamy na VIII Dni Twierdzy Koźle

Dni Twierdzy Koźle to wyjątkowe spotkania pasjonatów historii przełomu XVIII i XIX wieku oraz sympatyków niezwykłych dziejów Koźla i miast – twierdz.

VIII Dni Twierdzy Koźle - program

Program VIII Dni Twierdzy Koźle, które odbędą się w dniach 19 - 21.09.2014 r.

VIII Dni Twierdzy Koźle - zapowiedź

Zapraszamy na VIII Dni Twierdzy Koźle, które odbędą się w dniach 19 - 21 września br.

VII Dni Twierdzy Koźle - podsumowanie

Barwne mundury i nakrycia głowy, imponująca broń, wykrzykiwane komendy i bojowe okrzyki, salwy karabinów i huk armat, szczęk broni – to wszystko znów można było zobaczyć i usłyszeć w Koźlu. VII Dni Twierdzy przyciągnęły wielu miłośników historycznych widowisk, choć część potencjalnych widzów odstraszyła pochmurna pogoda.

VII Dni Twierdzy Koźle - program

Program VII Dni Twierdzy Koźle, które odbędą się w dniach 13-15 września 2013 roku.

VI Dni Twierdzy Koźle - zapowiedź

Tegoroczny program, oprócz ogromnej atrakcji jaką dla mieszkańców, przyjezdnych i samych uczestników jest rekonstrukcja walk, przewiduje także wiele innych wydarzeń towarzyszących.

V Dni Twierdzy Koźle - zapowiedź

Huk armat… Zapach prochu … Szczękot broni… Tupot żołnierskich butów… i wiele innych wrażeń czeka wszystkich mieszkańców Opolszczyzny, a także amatorów dobrej rozrywki podczas V Dni Twierdzy Koźle, które odbędą się 9-11 września 2011 r.

IV Dni Twierdzy Koźle - wywiad z organizatorami

Dni Twierdzy Koźle w mijającym roku odbyły się już po raz czwarty, a po raz trzeci zorganizowano je w ramach projektu „REKONSTRUKCJE HISTORYCZNE - Rekonstrukcje historyczne wspólnym produktem turystycznym polsko – czeskiego pogranicza”, wspólnie z partnerami z województw opolskiego, dolnośląskiego oraz z Republiki Czeskiej.

IV Dni Twierdzy Koźle - podsumowanie

Liczby: Kilka tysięcy widzów, prawie 300 żołnierzy oraz markietanek z Polski, Czech i Niemiec, około 20 armat i 180 kg prochu, który wykorzystano na potrzeby inscenizacji bitwy sprzed ponad 200 lat, to tylko niektóre liczby obrazujące rozmach IV Dni Twierdzy Koźle.

III Dni Twierdzy Koźle - zapowiedź

Drodzy Przyjaciele i entuzjaści historii! Zapraszamy serdecznie do miasta Kędzierzyn-Koźle, które w dniach 18-20.09.2009r. stanie się już po raz trzeci miejscem potyczki batalistycznej wojsk z epoki napoleońskiej.

II Dni Twierdzy Koźle - zapowiedź

Wyjątkowa historia Koźla, miasta-twierdzy, po raz drugi przypomni o ludziach, wydarzeniach i odległych czasach łączących dziś społeczności miast i państw. Jak za dawnych lat wojska z XVIII i XIX wieku stoczą walkę o kozielską ziemię.

I Dni Twierdzy Koźle - podsumowanie

200 lat temu, po zwycięstwie nad wojskami pruskimi pod Jeną i Auerstedt, Cesarz Napoleon I postanowił opanować Śląsk. 18 stycznia 1807 roku I Dywizja Bawarska otrzymała rozkaz rozpoczęcia oblężenia Koźla, które trwało do 17 lipca 1807 roku i spowodowało niemal całkowite zniszczenie twierdzy.

I Dni Twierdzy Koźle - zapowiedź

Zapowiedź I Dni Twierdzy Koźle, które odbędą się 23 września 2007 roku.