To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl
2015-09-22 19:32:27
Jarosław Jurkowski

Rusza Jesień Literacka

O tym, że jesień nie musi być szara i ponura, nie trzeba nikogo przekonywać - zwłaszcza jeśli spędzamy ją z książką i muzyką. Tym razem Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w projekcie „Jesień Literacka w Kędzierzynie-Koźlu”. Już dziś o godz. 17 w Filii nr 5 MBP pierwsze spotkanie ze znanym pisarzem Wojciechem Kuczokiem. Poprowadzi je redaktor Bartosz Walat z Radia Park. Wstęp wolny.

Wojciech Kuczok to autor kilkunastu książek, przełożonych na większość języków europejskich, m. in. powieści „Spiski”, „Senność” i „Gnój”, za którą otrzymał Paszport Polityki i Nagrodę NIKE w 2004. Scenarzysta, m. in. „Pręg” Magdaleny Piekorz (Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2004). Odkrywca wielu jaskiń w Polsce, m.in. Niedźwiedziej Górnej i Twardej na Jurze, Hardej w Tatrach i Dującej w Beskidzie Śląskim. Za odkrycia jaskiniowe wyróżniony na gali „Kolosów” w 2013.

Jakie wydarzenia jeszcze planuje MBP w ramach „Jesieni”?

  • spotkania autorskie ze znanymi i cenionymi pisarzami - Sylwią Chutnik, Rafałem Orbitowskim oraz Jackiem Hugo-Baderem.
  • spotkania w ramach Salonu Muzyki i Literatury. Gościem pierwszego pt. „Związki muzyki z twórczością Jana Kochanowskiego” będzie chór „Cantabile” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu pod dyrekcją Jolanty Stefaniak. Drugie spotkanie poświęcone będzie poezji - w stulecie urodzin ks. Jana Twardowskiego wiersze poety będzie czytał Olgierd Łukaszewicz, wybitny polski aktor, prezes Związku Artystów Scen Polskich. Oprawę muzyczną stworzą: Tomasz Spaliński – gitara klasyczna i Izabela Migocz – sopran. Gościem trzeciego spotkania będzie Wiesław Ochman, światowej sławy śpiewak operowy.
  • wykład dla młodzieży „Literatura cyfrowa: wprowadzenie”, który wygłosi dr Piotr Marecki, kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury UJ, redaktor naczelny magazynu Ha!art.
  • warsztaty czytania performatywnego organizowane wspólnie z Państwową Szkołą Muzyczną nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu oraz Publicznym Ogniskiem Artystycznym w Kędzierzynie-Koźlu. Czytana będzie sztuka „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry.
  • konkurs dla młodzieży pt. „Zacznij czytać!”, którego przedmiotem jest wykonanie filmowego zwiastuna książki, plakatu w technice grafiki komputerowej oraz zdjęcia w formie sleeveface z okładką książki.

Projekt będzie realizowany od 1 września 2015 do 30 listopada 2015 roku. Został objęty honorowym patronatem prezydenta miasta Kędzierzyn-Koźle. , Projekt dofinansowało Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2015.

Do pobrania: