To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl
2015-11-03 14:22:53
Jarosław Jurkowski

Tuzy w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w tym tygodniu do swojej siedziby (Rynek 3) na dwa arcyciekawe spotkania. Dziś do dyspozycji mieszkańców będzie Jacek Hugo-Bader, świetny reportażysta i dziennikarz, znawca realiów byłego ZSRR. Za kilka dni do Kędzierzyna-Koźla przyjedzie z kolei Wiesław Ochman, legendarny polski tenor liryczny. Wstęp na oba spotkania jest wolny.

Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem odbędzie się o godz. 17. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki oraz projektu Jesień literacka w Kędzierzynie-Koźlu. Ten ostatni jest objęty honorowym patronatem prezydenta miasta Kędzierzyn-Koźle i dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2015.

Jacek Hugo-Bader (ur. 9 marca 1957 w Sochaczewie), od 1990 roku jest związany z „Gazetą Wyborczą”. W 2011 roku udał się w podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Zapis podróży w postaci tekstów i nagrań ukazywał się na bieżąco w „Gazecie Wyborczej”, po czym wraz z nowymi reportażami trafił do wydanej w grudniu tego roku książki „Dzienniki kołymskie”.

Kolejnym gościem Salonu Muzyki i Literatury będzie Wiesław Ochman, międzynarodowej sławy śpiewak operowy, ambasador kultury polskiej w świecie. Spotkanie odbędzie się 6 listopada o godz. 17., także  w ramach projektu „Jesień literacka w Kędzierzynie-Koźlu”. Na fortepianie zagra Michał Goławski, a spotkanie poprowadzi Izabela Migocz.

Wiesław Ochman na scenie występuje od… 55 lat. Debiutował w 1960 r. w Operze Śląskiej partią Muezina w „Casanovie” Ludomira Różyckiego, a następnie występował jako Edgar w „Łucji z Lammermoor” Gaetano Donizettiego. Międzynarodową karierę rozpoczął w 1967 i od tej pory regularnie występuje na najważniejszych scenach operowych i estradach świata oraz uczestniczy w prestiżowych festiwalach muzycznych. Nagrał ponad pięćdziesiąt płyt.

Jest również twórcą malarskich pejzaży i portretów, znanym kolekcjonerem dzieł sztuki, zaangażowanym w działalność charytatywną na rzecz wspierania kultury i sztuki. Organizował aukcje dzieł sztuki polskiej w Nowym Jorku i Waszyngtonie, dzięki czemu m.in. wyremontowano Muzeum im. Adama Mickiewicza w Wilnie.