To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl
2015-11-26 10:59:52
Jarosław Jurkowski

W Azotach powstają też nawozy płynne

W Grupie Azoty ZAK S.A. oficjalnie otwarto instalację do produkcji nawozów RSM wraz z bazą logistyczną oraz zmodernizowany magazyn nawozów. Łączny koszt inwestycji to ponad 50 milionów złotych. Zakład zrealizował je za własne środki.

Zdolności produkcyjne nowej instalacji, wartej 8,7 mln zł, sięgną 100 tysięcy ton produktu rocznie. RSM to wysokoskoncentrowany nawóz azotowy w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. Roztwór produkowany jest w trzech wariantach: 28%N, 30%N, 32%N dostosowanych do różnych temperatur transportu i przechowywania.

Ważnym elementem zrealizowanej inwestycji jest baza logistyczna, która kosztowała 20,8 mln zł. Kędzierzyńska spółka włącza się bowiem do sieci dystrybucji nawozów płynnych, tworzonej przez Grupę Azoty. Drugim producentem w grupie są zakłady w Puławach, które udostępniły Kędzierzynowi swoją instalację i wiedzę techniczną na temat jej montażu i funkcjonowania. Baza logistyczna umożliwi magazynowanie i utrzymywanie odpowiednich parametrów nawozu RSM.

Zdolności dystrybucyjne Grupy Azoty ZAK sięgną 150 tys. ton na rok (100 tys. z własnej instalacji, reszta zostanie dostarczona z Puław cysternami kolejowymi). Oba nawozy mogą też być mieszane w Kędzierzynie-Koźlu.

- Inwestycja jest naszą odpowiedzią na wzrastający popyt na nawozy płynne. Dzięki niej dostawy do naszych klientów będą mogły być realizowane ekspresowo - mówił podczas otwarcia instalacji Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty ZAK S.A.

- Nowa instalacja to 16 nowych miejsc pracy – podkreślała prezydent miasta Sabina Nowosielska.

W instalacji nie powstają odpady technologiczne, nie emituje ona też substancji zanieczyszczających powietrze. Ścieki technologiczne po odfiltrowaniu zanieczyszczeń będą zawracane do zbiornika produkcyjnego lub zbiorników magazynowych bazy logistycznej.

Nową instalację poświęcił arcybiskup Alfons Nossol. Podczas uroczystości wyróżnienia Grupy Azoty ZAK – Złote Kłosy – odebrali prezes Puław Marian Rybak i prezes kolejnych zakładów grupy, w Policach Krzysztof Jałosiński.

Do użytku został również oddany zmodernizowany magazyn do składowania nawozów saletrzanych. Koszt modernizacji to ponad 22 mln złotych. Magazyn mieści 35 tysięcy ton produktów takich jak Salmag®, Salmag z siarką®, Salmag z borem®, ZAKsan® i Miksal.

Galeria zdjęć