To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl
2015-12-07 11:36:15
Jarosław Jurkowski

Trzy miliony na al. Jana Pawła II

W 2016 roku miasto chce kontynuować przebudowę głównego ciągu komunikacyjnego, czyli osi ul. Kozielska – al. Jana Pawła II. Będzie to trzeci etap prac. Zarazem trzeci, na który urzędnicy pozyskali maksymalne dofinansowanie w wysokości 3 mln zł. Stuprocentową skuteczność ma Wydział Strategii Rozwoju i Środków Pomocowych Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle.

Przebudowa rozpoczęła się jeszcze w 2013 roku. Na poprzednie dwa etapy, czyli przebudowę ul. Kozielskiej urzędnicy starali się o środki z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – popularnie mówiąc - „ze schetynówek”. Jego kontynuacją jest Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. W edycji na 2016 rok wniosek z Kędzierzyna-Koźla oceniono w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim najwyżej spośród 43 złożonych.

Podczas trzeciego etapu prac nowy wygląd zyska niespełna 500 metrów al. Jana Pawła II (od wiaduktu do krzyżówki Głowackiego/Matejki) i sąsiednich ulic wraz z chodnikami. U zbiegu alei, ul. Grunwaldzkiej i ul. Miarki powstanie rondo z pięcioma wlotami. Piąty wjazd będzie od strony ul. Dworcowej, która także zostanie wyremontowana.

Wypięknieją okolice dworca kolejowego, gdzie zostaną przebudowane istniejące parkingi i przystanek autobusowy. Aleja zostanie poszerzona z siedmiu do 12 metrów, powstaną przy niej ścieżki rowerowe. W planach jest budowa parkingu z 17 miejscami postojowymi i wiaty rowerowej dla 28 rowerów.

Przebudowa tylu ulic będzie się wiązała z przebudową kanalizacji deszczowej, przełożeniem okablowania, sieci wodociągowych, gazowych i kanalizacji sanitarnej oraz budową nowego oświetlania ulicznego.

Prace mają potrwać od połowy kwietnia do połowy listopada 2016 roku. Dla zwykłego mieszkańca oznaczają niestety także kolejne zamknięcie przejazdu pod wiaduktem kolejowym na styku os. Pogorzelec i Śródmieście lub utrudnienia w jego pokonywaniu. Dla korzystających z miejskiej komunikacji – zmiany w kursowaniu autobusów i kolejne objazdy obwodnicą północną.

Koszt inwestycji jest szacowany na 8,4 mln zł – ostateczna kwota będzie znana w przyszłym roku po przetargu. 3 mln zł wyniesie dofinansowanie z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Kolejne 630 tys. zł to wkład powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Jego udział bardzo przyczynił się do wysokiej oceny złożonego wniosku o dofinansowanie. Gmina Kędzierzyn-Koźle zrewanżowała się z kolei wkładem przy inwestycji powiatowej.

Galeria zdjęć