To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl
2015-12-14 14:52:19
Jarosław Jurkowski

Dobrawa przypłynie z Rybnika

Roku Pańskiego 2016, czerwca dnia osiemnastego, książę Mieszko porzuci wszeteczne pogaństwo i przyjmie świętą wiarę chrześcijańską. Gdy już swych bożków obali, ochrzczą go w Odrze w Raciborzu, skąd z orszakiem spłynie do Turza. Tu dołączy do niego księżniczka czeska Dobrawa ze swoją świtą, która rzeką Rudą dotrze z Rybnika. W Turzu kapłani połączą ich świętym węzłem małżeńskim, kraj Polan po wsze czasy czyniąc chrześcijańskim.

Przyszłoroczny spływ pływadeł „Odra rzeką integracji europejskiej” będzie się odbywał pod znakiem obchodów symbolicznej 1050. rocznicy chrztu Polski. Jako że do grona organizatorów spływu pływadeł dołączył Rybnik, spływ obejmie nie tylko rzekę Odrę.

W Raciborzu i Rybniku odbędą się wybory postaci Mieszka i Dobrawy. Wyłonione osoby zobowiążą się do reprezentowania swoich miast podczas spływu pływadeł w dniach 18-19 czerwca. Raciborski Mieszko po chrzcie przy moście Zamkowym spłynie Odrą do Turza, gdzie rzeką Rudą dotrze rybnicka Dobrawa. Z uwagi na stan dopływu ta druga trasa jest przewidziana raczej dla kajakarzy. W Turzu odbędzie się huczne powitanie, zaślubiny i wesele książęcej pary. Na noc poślubną oblubieńcy staną na przystani Dziergowice-Przewóz, skąd 19 czerwca książęca para ruszy do Koźla. Tu z przystani „Szkwał” władcy z orszakiem przejdą na kozielski zamek, by i jego objąć w posiadanie.

Taki scenariusz przyszłorocznej imprezy wypracowano podczas spotkania organizatorów. Nie zmieniły się wymagania co do pływadeł – mają bezpiecznie dowieźć swoje załogi do celu. Wszelka fantazja co do konstrukcji i stroju – jak zwykle mile widziana. Czasy piastowskie są sugerowane, ale nie obowiązkowe. W styczniu zostanie ogłoszony konkurs na oficjalne hasło spływu nawiązujące oczywiście do chrztu Polski. 17 czerwca jest też planowany w Raciborzu koncert szantowy nad brzegiem Odry.

Galeria zdjęć

Foto: GK