To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl
2016-02-15 16:54:20
Jarosław Jurkowski

Mamy i dzieci dostaną szansę

Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Uśmiech Dziecka” powstanie na osiedlu Blachownia. Aktualnie trwa nabór, pierwsze zajęcia mają się odbyć we wrześniu. Część wyposażenia placówki dla niepełnosprawnych dzieci sfinansowali miejscowi przedsiębiorcy i samorządowcy, którzy zakupili cegiełki sprzedawane podczas II Balu Biznesu.

Przedszkole poprowadzi Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „Chcieć Więcej”. Do placówki mogą trafić dzieci w wieku od 2,5 do 9 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim lub z niepełnosprawnością sprzężoną (dwie lub więcej niepełnosprawności jednocześnie).

- Docelowo w przedszkolu mają powstać dwie grupy po cztery osoby. Przedszkole nie będzie podlegać rejonizacji, dlatego planowany jest dowóz dzieci. Podopieczni będą korzystać z pomocy pedagoga, psychologa, fizjoterapeuty oraz logopedy. W niedalekiej przyszłości marzą nam się zajęcia z integracji sensorycznej, dogoterapii czy hipoterapii – wyjaśnia Aleksandra Bryła, jedna z założycielek.

Niepubliczne przedszkole ma być bezpłatne. Pierwszych pięć godzin byłoby finansowane z budżetu państwa, a kolejne trzy z pieniędzy unijnych. Właśnie w tej sprawie - uzyskania dofinansowania dla przedszkola - przedstawicielki stowarzyszenia (Aleksandra Bryła, Magda Jaskulska) wraz z prezydent Sabiną Nowosielską spotkały się z marszałkiem województwa Andrzejem Bułą.

Przedszkole będzie się mieścić przy Kędzierzyńsko-Kozielskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Przetarg na remont lokalu zostanie rozpisany w marcu. Najbliższe placówki tego rodzaju są w Opolu i Wrocławiu.

- Mamy, które oddadzą dzieci do takiego przedszkola, będą mogły spróbować podjąć pracę. Z panem marszałkiem Bułą będziemy wspierać to przedsięwzięcie – zapowiada prezydent Sabina Nowosielska.

Kontakt do przedstawicielek stowarzyszenia: tel. 501-701-293, 691050-395, e-mail: chciecwiecej1@wp.pl

Galeria zdjęć