To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl
2016-02-23 13:08:30
Jarosław Jurkowski

Dla sześciolatków drzwi szeroko otwarte

Gmina Kędzierzyn-Koźle stara się jak najlepiej przygotować do kolejnego roku szkolnego, a dokładniej do sytuacji, w której rodziców zwolniono z ustawowego obowiązku posłania sześciolatków do szkół. W poprzednim tygodniu odbyła się konferencja poświęcona dzieciom w tym wieku, a teraz ruszyły dni otwarte w szkołach podstawowych. W miejskich placówkach do dyspozycji rodziców będą też pedagodzy i nauczyciele pracujący z sześciolatkami.

Według wstępnie przeprowadzonych ankiet 90 proc. z rodziców zamierza skorzystać z nowego prawa i pozostawić dzieci w przedszkolu. Ponieważ wywołałoby to spore reperkusje w miejskiej oświacie (mniej pierwszych klas, mniej pracy dla nauczycieli), miasto stara się przekonać rodziców, że jest doskonale przygotowane do nauczania sześciolatków. Potwierdzają to choćby doświadczenia dzieci, które w tym wieku zdążyły już trafić do miejskich szkół.

W ubiegłym tygodniu w Domu Kultury „Chemik” odbyła się konferencja „Funkcjonowanie dziecka 6-letniego w szkołach Kędzierzyna-Koźla”. Do dyspozycji rodziców i nauczycieli byli specjaliści z Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kędzierzynie-Koźlu i Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, którzy zaprezentowali swoje przemyślania na ten temat oparte o literaturę fachową. Przedstawiono też wyniki badań wśród rodziców i nauczycieli. Wynikło z nich, że większość rodziców dobrze ocenia dotychczasowy pobyt sześciolatków w miejskich szkołach. Sądzą tak nawet ci, którzy nie posłaliby dziecka do szkoły, gdyby teraz mieli podejmować decyzję.

 

Galeria zdjęć