To jest archiwalna wersja Portalu Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, nieaktualizowana od 31.03.2016 r.
Aktualny Portal Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle znajduje się pod adresem http://www.kedzierzynkozle.pl
2016-03-08 11:50:25
Jarosław Jurkowski

Przegonią depresję, pomogą dzieciakom

Sześćdziesięciu śmiałków i 5000 kilometrów. Przez tydzień, non stop. Od Tatr po Bałtyk, pieszo i rowerami - kolarze morze zobaczą dwa razy, gdyż okrążą Polskę i dogonią biegaczy. Na pohybel depresji i na rzecz potrzebujących pomocy dzieci. Ty też możesz się do nich przyłączyć, gdyż ich trasa biegnie przez Kędzierzyn-Koźle!

Sprawcą całego zamieszania jest stowarzyszenie Rajsport Active z Sieradza. Dwa zespoły, biegowy i rowerowy przemierzą Polskę od Zakopanego do Gdańska, pokonując łącznie ponad 5000 kilometrów w systemie sztafetowym bez przerwy. Biegacze będą biegli w osi północ – południe, po minimum 20 kilometrów każdy. Rowerzyści okrążą całą Polskę, a potem dopędzą biegaczy, aby wspólnie finiszować nad Motławą. Ich jednorazowa dawka to minimum 100 kilometrów.

„Priorytetem jest dla nas zbiórka funduszy na leczenie, rehabilitację i sprzęt niezbędny do życia dla ok. dwudziestu chorych dzieci wytypowanych spośród podopiecznych kilku fundacji, których sytuacja materialna nie pozwala na samodzielną walkę z chorobą. Na naszych koszulkach zamieścimy napis „Wyjdź z cienia, zacznij się ruszać” - to nasz cel drugorzędny – walka z depresją poprzez sport. Jest to odpowiedź na problem, który dotyczy aktualnie około miliona osób w Polsce. Chcemy wyciągać z domów chore osoby i zachęcać je do aktywności. Wierzymy, że to najlepszy sposób terapii.” – zapewniają pasjonaci.

Pomarańczowa poMOC nie jest jednak imprezą tylko dla wysportowanych. Na całej trasie mogą się do nich przyłączyć mieszkańcy poszczególnych miejscowości i przebiec czy przejechać wspólnie jakąś część dystansu. Najprawdopodobniej tak właśnie będzie w Kędzierzynie-Koźlu. – Udzielimy Wam wszelkiej pomocy – zapewniła prezydent Sabina Nowosielska podczas spotkania z organizatorami. Objęła też wydarzenie na terenie miasta swoim patronatem.

Kędzierzyn-Koźle znalazł się na trasie maratonu, gdyż tu także trenują pasjonaci skupieni wokół Rajsport Active. – Trasa wiedzie też przez Gogolin i Opole, bo tam organizuję treningi. Dalej są m.in. Kalisz, Sieradz, Zduńska Wola. Nabór wciąż trwa, najłatwiej trafić do nas przez wspólne treningi – zachęca Tomasz Antosiak, jeden z członków stowarzyszenia. Kto nie czuje się na siłach na większe wyzwanie, może wesprzeć śmiałków na krótszym dystansie, towarzysząc im przez jakiś czas.

Pomarańczowa poMOC wystartuje 26 kwietnia z Zakopanego. Tego samego dnia przez nasze miasto przemkną kolarze. Biegacze dotrą tu dzień później, około godz. 15., od strony Raciborza. Ich trasa będzie wiodła dalej przez Gogolin i Opole. 2 maja oba zespoły mają dotrzeć do Gdańska.

- Rajsport Active w każdym mieście, w którym ma swoich zawodników, wybiera trójkę dzieci, którym chce pomóc. W Kędzierzynie-Koźlu są to podopieczni „Promyczka”. Nasi biegacze promują takie dzieci, aby sponsorzy mogli je zauważyć i im pomóc. Można np. wykupić cegiełki za przebiegnięcie kilometrów przez biegaczy. Żeby było jasne – my z tymi pieniędzmi nie mamy nic wspólnego – one trafiają bezpośrednio do fundacji zajmujących się tymi dziećmi – tłumaczy Tomasz Antosiak.

Pomarańczowa poMOC odbędzie się pod patronatem ministra sportu i turystyki Witolda Bańki oraz stacji Polsat News. Wesprą je także – czynnie - mistrz Polski w biegach Artur Kozłowski i wicemistrz olimpijski Karol Kozuń, piłkarz Ruchu Chorzów i reprezentacji Polski Mariusz Stępiński, mistrzyni Polski i brązowa medalistka Europy w short-tracku Aida Bella.

Galeria zdjęć